Veľvyslanectvo Francúzska v SR ponúklo krajom a školám putovnú výstavu, ktorá je zostavená zo štyridsiatich panelov so zaujímavými fotografiami. Autorom je francúzsky fotograf Yan Arthus - Bertrand a fotografie sú doplnené textom vo francúzskom a slovenskom jazyku.
Výstava pútavou formou cez silu fotografií vedie k zamysleniu nad veľmi vážnou situáciou v oblasti ekológie, výroby energie, jej spotreby, nadspotreby, plytvania prírodnými zdrojmi, nad možnosťami zmeniť správanie ľudí na celej planéte, neopakovať chyby, ale hľadať inovatívne riešenia v záujme ochrany prírody a samotného života.
Odbor medzinárodnej spolupráce Trenčianskeho samosprávneho kraja zabezpečil prevzatie výstavy, preberajúcim subjektom bolo Gymnázium Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi – pridružená škola UNESCO a výstava bola inštalovaná od 15. októbra do 5. novembra 2013 v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi. Inštaláciu výstavy, jej využitie študentmi a propagáciu mali na starosti vyučujúce francúzštiny Mgr. Ľudmila Zaujecová, Mgr. Erika Vargová a vyučujúca fyziky Mgr. Ľubomíra Šimurková, pretože výstava vhodne dopĺňa témy preberaného učiva na hodinách fyziky.
Oficiálne ukončenie výstavy sa uskutočnilo 5. novembra za prítomnosti riaditeľky Gymnázia VBN v Prievidzi Mgr. Eleonóry Porubcovej, riaditeľky RKC Prievidza Mgr. Ľudmily Húskovej a vedúcej Odboru medzinárodnej spolupráce TSK PaedDr. Sylvie Maliarikovej. Hosťom matinée bol pán Alexandre Géraut, chargé de coopération éducative et linguistique – referent pre výchovnú a jazykovú spoluprácu, sprevádzala ho pracovníčka Francúzskeho inštitútu na Slovensku pani. Dagmar Hamarová. V programe sa predstavila Miroslava Rosáková, ktorá reprezentovala v roku 2012 gymnázium na súťaži frankofónnej piesne a v silnej konkurencii si vyspievala špeciálnu cenu – zájazd do Paríža.
Alexandre Géraut hovoril o problematike, ktorú zachytáva výstava, o svojom poslaní na Slovensku, ale aj o hudbe, o filmoch, o možnosti štúdia vo Francúzsku. a odpovedal na otázky študentov.
Mgr. Eleonóra Porubcová ocenila výstavu aj záverečné podujatie, spoločne tieto akcie, priniesli študentom gymnázia impulzy pre nové vnímanie Európy ako spoločného životného priestoru, vnímanie celej našej planéty ako daru, ktorý musíme odovzdať ďalším a ďalším generáciám, a ocenila aj prínos pre prehĺbenie vedomostí študentov z francúzskeho jazyka.