Nielen vzorné manželky a matky, ale aj spisovateľky, herečky, učiteľky, či vedkyne - také boli ženy v prelomovom období 19. storočia u nás na Slovensku. Na významné ženské osobnosti štúrovského obdobia sa zameriava čerstvo inštalovaná výstava vo Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Na jej realizácii sa podieľala aj Považská knižnica či Škola umeleckého priemyslu v Trenčíne.
V období 19. storočia v spoločnosti stále panoval názor, že žena sa má správať podľa troch výchovných pravidiel, tzv. 3K (Kinder, Kirche, Küche). Hoci v tomto čase vznikali rôzne záujmové spolky najmä meštianskych dám, činnosť žien vo verejnom živote bola veľmi dlho vnímaná ako nevítaná, rodinu rozvracajúca, spôsobujúca zmätok, skrátka – nevhodná jej postavenia. Nežné pohlavie sa však nedalo odradiť. Miesto bezduchých zábaviek sa ženy popri starostlivosti o rodinný krb venovali napr. výchove osirelých detí, vzdelávaniu či písaniu literatúry s emancipačným nádychom a postupne prenikali aj do verejného života. Hovorí sa, že za každým úspešným mužom treba hľadať ešte šikovnejšiu ženu – výstava teda nazerá na štúrovské obdobie 19. storočia zo ženskej perspektívy a poukazuje na ženy z najbližšieho prostredia Ľudovíta Štúra, Máriu Pospíšilovú a Adelu Ostrolúcku, prvú slovenskú ochotnícku herečku Aničku Jurkovičovú-Hurbanovú, skvelú rečníčku Marínu Hodžovú či svetobežníčku Helenu Turcerovú-Devečkovú a mnoho ďalších.
Výstava „Ženy v národno-emancipačnom hnutí 19. storočia a štúrovci“ vznikla zo spolupráce Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici s Múzeom Ľudovíta Štúra v Modre, Považskou knižnicou v Považskej Bystrici a Školou umeleckého priemyslu v Trenčíne. „Okrem bohatých informačných bannerov ponúka návštevníkom ukážky z historického fondu vlastivedného múzea, modely dobových kostýmov a ďalšie artefakty ilustrujúce ženský svet z konca 19. storočia“ priblížila koncept expozície Petronela Rágulová, riaditeľka Vlastivedného múzea.
Nahliadnuť do ženského sveta 19. storočia môžete vo Vlastivednom múzeu v Považskej Bystrici od piatku 31. februára 2020 počas otváracích hodín od 7.00 do 15.00 h. Pre organizované skupiny je pripravená aj náučná prezentácia.
Zdroj: Petronela Rágulová