V utorok 29.1.2013 Rozvojová agentúra Trenčianskeho samosprávneho kraja, ako hlavný cezhraničný partner projektu „V.I.P. – Vzdělávání, Inovace, Partnerství“ (VIP), zorganizovala spolu s českými partnermi na pôde Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne záverečnú konferenciu a Technologickú a kooperačnú burzu projektu VIP. Podujatia boli realizované pod záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja MUDr. Pavla Sedláčka, MPH a povereného rektora TnUAD v Trenčíne doc. Ing. Jozefa Habánika, PhD. Záverečnej konferencie sa zúčastnilo 36 a Technologickej a kooperačnej burzy 27 zástupcov podnikateľského, akademického ako aj verejného sektora z Trenčianskeho, Žilinského a Zlínskeho kraja. Konferencia prezentovala aktivity a výstupy projektu VIP zamerané na podporu inovačného podnikania a spolupráce univerzít a podnikateľského sektora. Jedným z výstupov projektu bola Technologická a kooperačná burza ako efektívny nástroj prepojenia jednotlivých inovačných firiem a inštitúcií.
Cieľom projektu bolo prostredníctvom spoločných aktivít podporiť inovačný potenciál cezhraničných regiónov, posilniť väzby medzi existujúcimi inštitúciami a organizáciami za účelom vytvorenia stabilných kooperačných sietí a prispievať k vytváraniu rozvojového rámca, ktorého základnou snahou je podpora rozvoja podnikateľského a inovačného prostredia.
Doc. Ing. Jozef Habánik, PhD. poverený výkonom funkcie rektora, vyjadril v svojom úvodnom slove podporu projektu VIP a predstavil záujem univerzity o zintenzívnenie spolupráce s Trenčianskym samosprávnym krajom. Predstavil aj nový projekt na revitalizáciu priestorov Ťažkých laboratórií TnUAD na Technologické centrum Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne ako centrum zamerané na využitie vedecko-výskumného potenciálu TnUAD pre rozvoj podnikania v trenčianskom regióne. Predstavené technologické centrum bude špecializovaným pracoviskom zameraným na výskum a vývoj nových technológií, výrobkov a služieb v úzkej spolupráci univerzity s podnikateľskou verejnosťou.
Predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja MUDr. Pavol Sedláček, MPH vo svojom príhovore vyjadril záujem o zintenzívnenie spolupráce oboch inštitúcií a zdôraznil, že Trenčiansky samosprávny kraj má veľký záujem o realizáciu inovačných nástrojov podporujúcich budovanie inovačnej infraštruktúry, ktoré vytýčila Regionálna inovačná stratégia Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorej spoluautormi bola TnUAD a Rozvojová agentúra TSK, n.o.
Program konferencie pokračoval predstavením jednotlivých partnerov projektu, ktorými boli Agentúra pro ekonomický rozvoj Vsetínska, Vedecko-technologický park v Žiline, Technologické inovační centrum v Zlíne, Regionální podpůrný zdroj v Zlíne a Rozvojová agentúra Trenčianskeho samosprávneho kraja. Následne Ing. Tomáš Hanulík prezentoval projektovú ideu prípravy technologického centra TnUAD s prepojením na jednotlivé priority regionálnej inovačnej stratégie. Mgr. Peter Nižňanský, riaditeľ Rozvojovej agentúry TSK, v súvislosti s prezentovaným zámerom TnUAD vyjadril skutočnosť, že Rozvojová agentúra TSK, n.o. dlhodobo v spolupráci s medzinárodnými partnermi a regionálnymi inštitúciami implementuje množstvo aktivít zameraných na regionálny inovačný rozvoj a prípravu už aj realizačných projektov na inovačné nástroje, akými sú aj technologické centrá. S ohľadom na obsah prezentácie technologického centra vyjadril podporu predloženému zámeru a vyzval predstaviteľov TnUAD k užšej spolupráci na príprave centra ako aj iných spoločných projektov.
V rámci ďalšieho programu prezentovali predstavitelia partnerov projektu ich kľúčové výstupy. Vedecko-technický park v Žiline sa sústredil na prezentáciu podujatí a nástrojov pre študentov, doktorandov a mladých podnikateľov v Žilinskom kraji. Agentúra pre ekonomický rozvoj Vsetínska informovala o dobrej praxi a dopadoch kooperačných podujatí pre podnikateľov. Regionálny podporný zdroj sa sústredil na svoje skúsenosti v oblasti schém financovania inovačných zámerov pre firmy a prezentoval príklady dobrej praxe u konkrétnych firiem, ktoré uvedené služby využili. Rozvojová agentúra TSK predstavila v rámci projektu realizovanú schému inovačných voucherov pre podporu spolupráce akademického a podnikateľského sektora. Ako Ing. Branislav Anwarzai informoval, inovačné vouchre patria medzi veľmi efektívne formy financovania inovačných zámerov firiem, ktoré parciálne realizuje univerzita, čím dochádza k obojstrannej a udržateľnej spolupráci. V projekte VIP pripravila Rozvojová agentúra TSK cezhraničný vzdelávací program pre oblasť inovácií a organizovala kooperačné podujatie „Zimná škola inovácií“ zamerané na prepojenie aplikovaného vývoja a výskumu študentov a doktorandov s podnikateľským sektorom a ich potrebami.
Na záver jednotliví účastníci podujatí konštatovali, že po dopadoch hospodárskej krízy je nevyhnutné vyvíjať úsilie a uskutočňovať činnosti pre podporu inovačného myslenia, firemného vývoja a výskumu, transferu technológií a know-how, s výhľadom na posilňovanie konkurencieschopnosti, prosperity a zabezpečenia udržateľného rozvoja regiónov.