Súťaž študentov Programu sieťových akademémií – Networking Academy Games, umožnila za šesť rokov svojej existencie nájsť mnoho vynikajúcich odborníkov – talentov v oblasti sieťových technológií, ktorí našli vynikajúce uplatnenie v praxi.
Ešte v roku 2010 upozornila nemecká spoločnosť Empirica vo svojej publikovanej štúdií na skutočnosť, že v priebehu piatich rokov by mohlo Európe chýbať až 400 000 odborníkov na informačné technológie. Táto analýza bola vypracovaná na základe požiadavky Európskej komisie. Rozdiel medzi dopytom a ponukou by mali zmierniť aktivity zamerané na hľadanie a výchovu mladých talentov. Jednou z takých aktivít je aj Networking Academy Games (NAG), súťaž študentov, ktorú organizuje spoločnosť Cisco. Ide o súťaž spadajúcu pod úspešný globálny program sieťových akadémií, v rámci ktorého sa napríklad tento rok vzdeláva viac ako milón študentov v 165 krajinách.
Na Slovensku sa v tomto roku konal už šiestý ročník prestížnej študentskej súťaže Networking Academy Games (NAG), určenej pre takmer 6000 študentov z 65 škôl zapojených na Slovensku do programu Sieťových akadémií Cisco.
Národné kolo súťaže sa uskutočnilo dňa 3. marca 2011 na Fakulte informatiky a informačných technológií, Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. V rámci otvaracieho ceremonialu sa účastníkom súťaže prihovorili nový rektor STU – doc. Ing. Robert Redhammer, CSc. a dekan FIIT – prof. RNDr. Ľudovit Molnár, DrSc. Do národného kola študenti postúpili priamo zo školských kôl. Národného kola sa zúčastnilo takmer 90 jednotlivcov, resp. študentských tímov, ktoré súťažili v troch kategóriách.
V prvej kategórii HS3 bolo úlohou trojčlenných stredoškolských tímov v priebehu hodiny nakonfigurovať malú počítačovú sieť podľa zadaných parametrov. V druhej kategórii UNI jednotlivci zo stredných a vysokých škôl preukazovali svoje praktické zručností pri budovaní siete. V rámci tretej kategórie PT porovnávali svoje praktické schopnosti formou úlohy v simulačnom prostredí Packet Tracer. Spoločne všetci absolvovali aj test zameraný na hodnotenie úrovne ich teoretických vedomosti z oblastí sieťových technológkí.
Cieľom súťaže je umožniť študentom stredných a vysokých škôl, ktoré sú zapojené do Sieťového vzdelávacieho programu, prezentovať svoje vedomosti z oblasti počítačových sietí, ktoré získali štúdiom v rámci programu Sieťových akadémií. Súťaž umožnila oceniť najlepších študentov (skupiny aj jednotlivcov) a snahou bolo ešte viac podnietiť záujem medzi študentmi o štúdium sieťových technológií.
Najúspešnejšou školou sa stala SOŠ v Handlovej, ktorá opäť potvrdila, že vo výchove sieťových talentov jej patrí absolutné prvenstvo v Slovenskej republike už niekoľko rokov.
Víťazmi súťaže na národnej úrovni v jednotlivých kategóriách sa stali:
Kategória HS3 – súťažilo 19 trojčlenných tímov – študentov stredných škôl
- SOŠ Handlová (Magula, Pochyba, Stejskal)
- Spojena škola L. Hrádok (Baláž, Ondrička, Uhrín)
- Spojená škola Nové Zámky (Gallo, Gubo, Kelečéni)
Kategória UNI – súťažilo 23 jednotlivcov – bez obmedzenia (stredoškoláci aj vysokoškoláci):
- Michal Jarkovský, FIIT STU Bratislava
- Metód Rybár, SOŠ Handlova
- Tomáš Drozda, SOŠ Handlova
Kategória PT – súťažilo 27 jednotlivcov – bez obmedzenia (stredoškoláci aj vysokoškoláci):
- Michal Duda, SOŠ Handlova
- Peter Halaška, SOŠ Handlova
- Viliam Straka, Technická univerzita Košice
Najúspešnejší jednotlivci a tímy postupujú do medzinárodného kola súťaže, ktoré sa bude konať 10.-11. júna 2011 v Bukurešti. Víťazi kategórie Paket Tracer postupujú priamo do celosvetového kola súťaže NetRiders. Víťazi v jednotlivých kategóriách budú odmenení zaujímavými vecnými cenami od partnerov programu. Slávnostný ceremoniál odovzdávania cien a diplomov víťazom súťaže bude súčasťou programu konferencie Cisco Expo 2011.
Podobné aktivity, ako je súťaž NAG, prispievajú významnou mierou k budovaniu povedomia o význame informačných a komunikačných technológií a vedú k zvýšeniu záujmu verejnosti o vzdelávanie v oblasti IT. Súťaž dáva študentom a ich pedagógom priestor na výmenu a zdieľanie cenných skúsenosti v oblasti sieťových technológií. Viac informácii o súťaži NAG 2011 je možné nájsť na stránke: www.netacad.sk