Župné Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici v rámci každomesačnej kampane Zbierkový predmet mesiaca vybralo pre mesiac november skamenelinu schránky amonita, príslušníka skupiny vodných živočíchov, ktoré žili od obdobia devónu (pred 409 miliónmi rokov) do konca kriedy (pred 66 miliónmi rokov).
Skamenelina s priemerom 7 centimetrov sa do fondu múzea dostala v roku 2015, našla sa na Vršatských bradlách nad obcou Vršatské Podhradie (okres Ilava). Amonity sú vyhynutá skupina pravekých živočíchov príbuzná dnešným chobotniciam. Žili blízko morského dna vo väčších hĺbkach a vyskytovali sa v moriach a oceánoch po celom svete. Ich veľkosť sa pohybovala od 1 cm až po 2,5 m. Obývali špirálovito zatočené schránky, pripomínajúce baraní roh, preto boli pomenované podľa egyptského boha Amona, ktorý je symbolizovaný s baraňou hlavou. „V stredoveku sa ľudia domnievali, že skameneliny amonitov sú skamenené zvinuté hady. Dokonca im dokresľovali hadie hlavy a obchodovali s nimi,“ povedala Žaneta Adamčíková z Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici.
Amonity vyhynuli približne pred 66 miliónmi rokov na konci obdobia kriedy, kedy vyhynuli aj dinosaury. V morských usadeninách sa do dnešných dní zachovali skamenené schránky amonitov a môžeme ich nájsť po celom svete, kde sa v dávnej minulosti nachádzalo more alebo oceán. „Aj územie Slovenska sa nachádzalo pod vodou, a tak aj v usadených horninách v okolí Považskej Bystrice môžeme nájsť stopy po prehistorických obyvateľoch vôd,“ dodala Adamčíková.
Zdroj: Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici