Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Zriadenie informačno-poradenských centier zníži zbytočnú administratívnu záťaž

S cieľom zlepšiť poskytovanie informovanosti a poradenstva o nenávratnej i návratnej forme podpory zo štrukturálnych fondov EÚ sa v piatok 25. septembra 2015 v budove Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) stretla tridsiatka starostov, projektových manažérov z regionálnej a miestnej samosprávy, členov miestnych akčných skupín (MAS) a združení samospráv. „Školenie prijímateľov - Systém riadenia Európskeho štrukturálneho a investičného fondu (EŠIF)“ organizačne zabezpečil Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) ako Sprostredkovateľský orgán pod Riadiacim orgánom (SO/RO) pre Regionálny operačný program v spolupráci s Úradom vlády SR - Centrálnym koordinačným orgánom (CKO).

Slova sa v úvode ujal prednášajúci Matúš Drotár, riaditeľ odboru metodiky Úradu vlády, ktorý sa v Trenčíne sústredil na potencionálnych prijímateľov nenávratných finančných príspevkov z fondov Európskej únie (EÚ) a diskutoval ako zlepšiť implementáciu štrukturálnych fondov v aktuálnom programovom období 2014 – 2020. Matúš Drotár predstavil niektoré kapitoly zo systému riadenia európskych štrukturálnych a investičných fondov (EŠIF), ktorý je vládou schválený riadiaci dokument. Podľa neho jednotlivé riadiace orgány (ministerstvá) realizujú operačné programy. Informoval aj o nízkej miere čerpania prostriedkov v rámci programového obdobia 2007-2013, ktorého oprávnenosť výdavkov končí 31. 12. 2015.

Poslucháčov oboznámil s plánom CKO na zriadenie infocentier na úrovni krajských miest, kde by prípadný záujemca mohol získať informácie o všetkých operačných programoch na jednom mieste. CKO v súčasnosti zvažuje Vyššie územné celky (VÚC) ako vhodných kandidátov na takéto infocentrum vzhľadom na dlhodobé skúsenosti VÚC s realizáciou rôznych programov regionálneho rozvoja. CKO poskytne technickú pomoc, t.j. bude financovať platy zamestnancov a technické vybavenie informačno-poradenských centier (IPC). Zriadením IPC sa vytvorí lepší model regionálnej siete infocentier, zvýši sa kvalita a dostupnosť informácií o možnostiach a podmienkach získania podpory z EŠIF. V neposlednom rade sa zníži administratívna záťaž spojená s prípravou projektov a ich následnou implementáciou.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK