Vďaka veľkému podielu trvalo trávnatých porastov je Slovensko krajinou typickou chovom oviec a produkciou potravín a textílií, ktoré s ním súvisia. Zvýšiť spotrebu a dopyt po poctivých ovčiarskych produktoch sa už osem rokov snaží občianske združenie Bačova cesta. Každý rok na slovenských salašoch organizuje otvorenia sezóny, počas ktorých môže široká verejnosť na vlastné oči i zmysly spoznať kvalitu tradičných špecialít, akými sú bryndzové halušky, čerstvé syry a mäso. Spolok ovčiarov sa tiahne od Považia až na Liptov. Bačova cesta tento rok, podobne ako ten minulý, vedie viacerými salašmi. Okrem salaša v Pružine pozýva aj do Papradna, na Gazdovský dvor v Turčianskych Kľačanoch, do liptovského penziónu Gejdák pri Ružomberku, na salaš v Liptovskej Lužnej, na salaš Pastierska do Bobroveckej doliny a do skanzenu Liptovského múzea v Pribyline.
Ovčiarstvo nie je len o gastronómii. Je to folklór, je to architektúra, sú to tradície aj zvyky
Na salaši v Pružine má Bačova cesta 4-ročnú tradíciu. A keďže bryndza údajne chutí najlepšie v máji, otvorenie salašníckej sezóny sa v Pružine konalo v sobotu 7. mája 2016. Udialo sa tak v prítomnosti považskobystrického primátora a zároveň poslanca Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Karola Janasa, krajského poslanca a zároveň poslanca mesta Považská Bystrica Igora Steinera, starostu obce Pružina Michala Ušiaka, predsedu OZ Bačova cesta Ľudovíta Urbanovského a predsedu Zväzu chovateľov kôz a oviec Igora Nemčoka. „Teším sa z toho, že ovčiarstvo zažíva renesanciu a ľudia opäť našli cestu k tomu, čo je naše, domáce, typické slovenské. Ovčiarske produkty sú naozaj vynikajúce. Preto verím, že ovčiarstvo na Slovensku sa udrží a bude prekvitať,“ povedal v úvodnom príhovore primátor Janas a hostí pozdravil aj v mene predsedu TSK Jaroslava Bašku.
Okrem gastronomického zážitku otvorenie sezóny na salaši v Pružine ponúklo aj pestrý kultúrny program a viacero sprievodných aktivít pre deti aj dospelých. Vystúpila napr. ľudová hudba Bukovina z Brvníšť, folklórna skupina Limbora z Prečína, deti z Pružiny, o bryndzi prezradil niečo viac Karol Herián, nechýbala ukážka výroby bryndze spojená aj s jej ochutnávkou, súťaže v kreslení prírodným materiálom pre deti, prehliadka veteránskych vozidiel či bábkové divadlo, jazda na koni alebo ukážka tkania. V ponuke bol baraní guláš, bryndzové halušky, syry, palacinky, makové zákusky a množstvo ďalších potešení pre chuťové poháriky. „Naši dedovia žili na bryndzi, baraňom a jahňacom mäse. Bolo to zdravé mäso. Dnes kupujeme zmrazené mäso pôvodom zo zahraničia. Mäso, ktoré si vychováte doma, je okrem iného zdravšie a ekologickejšie, pretože neprecestuje tisíce kilometrov a neznečisťuje prostredie,“ vymenúva východy produktov regionálnych chovateľov majiteľka salaša v Pružine Oľga Apoleníková.
Kultúrne dedičstvo našich predkov
Hlavnou úlohou občianskeho združenia Bačova cesta je propagácia všetkých ovčiarskych výrobkov – mliečnych, mäsových i textilných. „Chceme verejnosti ponúknuť kvalitné potraviny bez konzervantov, stabilizátorov a farbív a udržať tak chov oviec. V súčasnosti sa na Slovensku chová približne 360 tisíc kusov bahníc, v minulosti, medzi vojnami, to bolo približne 1,5 milióna. Trendom je, že stavy momentálne neklesajú, sú zastabilizované. Verím, že sa tak deje aj vďaka takýmto podujatiam, ako na salaši Pružina, ktorý zorganizoval slávnostné otvorenie salašníckej sezóny,“ uviedol predseda OZ Bačova cesta Ľudovít Urbanovský a dodal, že takéto podujatia pozitívne ovplyvňujú množstvo spotreby ovčích produktov.
S OZ Bačova cesta spolupracuje i krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región. „V tohtoročnom rozpočte sme sa rozhodli vyčleniť finančné prostriedky na infotabule. V rámci TSK ich plánujeme rozmiestniť hneď niekoľko. Mali by upriamovať pozornosť na salaše, ktoré sa v kraji nachádzajú, ale aj celkovo na projekt Bačova cesta. V TSK sa nachádzajú dva salaše, a to salaš v Pružine a Agropenzión Grunt v Papradne. Práve tieto dva salaše by sme chceli vyzdvihnúť a predstaviť ich obyvateľstvu,“ informovala riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská. Zároveň pripomenula premiéru nového dvojmesačníka s rovnomenným názvom – Trenčín región, ktorý ako tlačené periodikum od tohto mesiaca prináša priamo k obyvateľom najčerstvejšie informácie o dianí v Trenčianskom kraji a novinkách, ktoré sa chystajú (nielen) v oblasti cestovného ruchu.