Dubnický folklórny festival svoju tradíciu v meste pod Ostrým vrchom píše od roku 1994. Napriek tomu, že mesto má výrazný priemyselný charakter, folklór si v ňom našiel pevné miesto. Dnes už nikomu netreba predstavovať dubnické folklórne súbory ako Vršatec, Mladosť či Prvosienka. Silné folklórne zázemie v kombinácii s osobnosťou folkloristu a choreografa Mikuláša Senka vytvorilo priestor pre vznik obľúbeného a vyhľadávaného festivalu s pravidelnou medzinárodnou účasťou.
Oči, uši aj srdcia všetkých priaznivcov folklóru festival tento rok tešil od štvrtka 25. augusta 2016 do nedele 28. augusta 2016. Okrem štyroch domácich a tuctu slovenských folklórnych súborov a tanečných skupín festival predstavil aj tri zahraničné súbory. Medzi nimi okrem českého súboru Rúže a rakúskeho Batala v dubnickej Športovej hale vystúpili aj tanečníčky z Číny zo skupiny Kidance. Štyri festivalové dni už tradične do mesta priniesli aj ľudový jarmok, vystúpenia súborov na rôznych miestach v meste aj veľkolepý festivalový ohňostroj.
Záverečného nedeľného galaprogramu v Športovej hale v Dubnici nad Váhom sa zúčastnil exprezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, trenčiansky župan Jaroslav Baška a dubnický primátor Jozef Gašparík spolu s ďalšími hosťami. „Som rád, že takéto podujatie má v Dubnici svoju históriu a mesto na plné tri dni ožíva folklórom. Teším sa, že Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) mohol toto podujatie podporiť, pretože folklór predstavuje tradície našich otcov a praotcov a je dôležité ich zachovávať,“ uviedol predseda TSK Jaroslav Baška a zároveň ocenil záverečný galaprogram, ktorý predviedol defilé všetkých účinkujúcich 23. ročníka podujatia.
Dubnický folklórny festival zo svojho dotačného systému finančne podporil Trenčiansky samosprávny kraj.