Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Kraj pracuje na projekte deinštitucionalizácie, plánuje aj nové autistické centrum

Začiatkom februára to v zariadeniach sociálnych služieb (nielen) v okrese Trenčín žije fašiangami a blížiacou sa Veľkou nocou. Výsledky práce tematicky aktuálnych ergoterapeutických aktivít klientov si v pondelok 8. februára 2016 osobne pozrel aj trenčiansky župan Jaroslav Baška. Návštevu 6 zariadení sociálnych služieb v okrese Trenčín využil aj na debatu s vedením a zamestnancami zariadení, aby sa osobne informoval, v čom by potrebovali pomôcť a ako by sa ešte viac dala rozvinúť spolupráca s Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK).

 

Krok k samostatnosti

V oblasti sociálnej pomoci sa v Adamovských Kochanovciach najčastejšie skloňuje slovo deinštitucionalizácia. Domov sociálnych služieb (DSS) Adamovské Kochanovce je zatiaľ ako jediné zo zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK zapojené do národného projektu deinštitucionalizácie. V horizonte najbližších 2 – 3 rokov by sa malo viac ako 70 klientov zariadenia presunúť z pôvodného objektu kaštieľa do tzv. bytových jednotiek a prejsť na komunitný spôsob bývania. „Je to dlhoročný projekt, začal v roku 2013 a chceli by sme ho dokončiť v roku 2018. Nevylučujem, že do tohto projektu s podporou fondov Európskej únie zaradíme ešte ďalšie zariadenie. Myslím si, že je to dobrá filozofia, ktorá prišla z Európskej únie, aby sa prijímatelia sociálnej služby s pomocou ľudí, ktorí sa o nich starajú, čo najviac zaradili do bežného života, aj keď ide o naozaj ťažké životné osudy. Je lepšie, ak takíto ľudia žijú v bežnej komunite ako za vysokými múrmi niektorých zariadení,“ informoval župan Baška.

 

Silnejší pomáhajú slabším

Zariadenie DSS – Adamovské Kochanovce je tiež partnerom pilotného projektu Spoza brány k politikom, ktorý občianske združenie Silnejší slabším predstavilo včera v priestoroch Úradu TSK za prítomnosti všetkých zainteresovaných strán. Partnerom projektu sa okrem iných stal aj TSK. „Projekt je podporený z programu Erazmus+ a prebieha pod vedením odbornej garantky Silvie Štefánikovej, koordinátorky pre prácu s mládežou TSK. Cieľom projektu je informovať mladých ľudí z Detského domova Mestečko – Zlatovce a DSS – Adamovské Kochanovce o tom, ako im konkrétne inštitúcie môžu pomôcť po opustení brán zariadenia. Chceme s nimi preberať základné otázky, ako a kde sa obrátiť pri hľadaní práce či ubytovania. Do projektu chceme zahrnúť aj politikov a zamestnancov verejných inštitúcií, ktorí v rámci okrúhlych stolov budú s týmito ľuďmi riešiť konkrétne otázky,“ vysvetlila podstatu dvojročného projektu Emília Šprtlová z o. z. Silnejší slabším.

Myslím si, že práve tento projekt by mal otvoriť oči a srdcia ľuďom, ktorí nejakým spôsobom prichádzajú do styku s hendikepovanými ľuďmi, aby ich brali ako rovnocenných a nemali voči nim žiadne predsudky. Či už ide o ľudí v rôznych úradoch alebo zamestnaniach,“ povedal župan a zároveň poznamenal, že v budúcnosti nie je vylúčená integrácia ľudí s hendikepom aj do systému duálneho vzdelávania.

 

Bezbariérovosť, autistické centrum aj nové druhy sociálnych služieb

Spoločným cieľom Centra sociálnych služieb (CSS) LIPA v Kostolnej-Záriečí a CSS Demy v Trenčíne je odstrániť aj posledné bariéry vo svojich priestoroch. Obe zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK sa tak najneskôr do roku 2018 nevyhnú potrebným investíciám. Sociálne služby v okrese Trenčín navyše v priebehu tohto a budúceho roka čaká ďalší veľký krok, ktorým je vybudovanie nového autistického centra. To by malo svoje služby poskytovať 30 klientom s diagnózou autizmus. „Je možné povedať, že je to krok k zosieťovaniu sociálnych služieb pre autistov. Aktuálne je sociálna služba poskytovaná pre deti s autizmom predškolského veku, nedávno začala svoju prácu špeciálna základná škola pre autistov a na ňu by nadväzovalo poskytovanie sociálnej služby v autistickom centre pre deti (fyzické osoby) po skončení povinnej školskej dochádzky s možnosťou využitia ambulantnej a pobytovej sociálnej služby,“ informovala Elena Nekorancová, poverená riadením odd. sociálnej pomoci Úradu TSK.

Predseda TSK nezabudol vyzdvihnúť úsilie, odhodlanosť a ľudskosť, ktorú zamestnanci týchto zariadení vynakladajú pri starostlivosti o prijímateľov sociálnej služby. Zároveň však poukázal na to, že si za svoju neľahkú prácu zaslúžia adekvátne finančné ohodnotenie: „Tento rok sa od 1. januára navýšili tarifné mzdy týchto zamestnancov o 4% a TSK našiel aj finančné zdroje pre ďalšie navýšenie platu pre odborných zamestnancov vo výške 15€ mesačne. Do budúcna chceme, aby sa tieto platy každým rokom navyšovali pravidelne,“ prezradil predseda TSK.

Trenčiansky župan Jaroslav Baška sériu návštev zariadení sociálnych služieb v okrese Trenčín doplnil aj o návštevu občianskeho združenia Čistá duša v Trenčíne, občianskeho združenia AUTIS Trenčín a Asociácie zväzov zdravotne postihnutých v Trenčíne, o. z. TSK týmto zariadeniam zo svojho rozpočtu poskytuje finančný príspevok v zmysle zákona o sociálnych službách. Župan sa osobne stretol s prijímateľmi sociálnych služieb v týchto zariadeniach, ktoré podávajú pomocnú ruku deťom i dospelým s rôznym typom zdravotného postihnutia, a vyjadril potešenie nad vysokou úrovňou poskytovania služieb.

V tomto roku tak už trenčiansky župan stihol navštíviť 8 zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK a 9 ďalších zariadení v okresoch Trenčín, Prievidza, Partizánske a Bánovce nad Bebravou. Najbližšie ho ešte čaká návšteva prijímateľov sociálnej služby a zamestnancov zariadení sociálnych služieb v okresoch Púchov, Považská Bystrica, Ilava, Nové Mesto nad Váhom a Myjava.

Fotogaléria

V DSS Adamovské Kochanovce
V DSS Adamovské Kochanovce
V DEMY Trenčín
V CSS Kostolná-Záriečie

Dokumenty

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK