Od handlovskej banskej tragédie uplynulo sedem rokov. Tohtoročný 10. august 2016 svojim upršaným a studeným počasím pripomínal smutnú náladu, ktorá nastala 10.augusta 2009 v Handlovej aj napriek tomu, že sa druhé najväčšie mesto na hornej Nitre prebudilo do slnečného a teplého dňa. V tento deň sa už o 9:30 h stratilo spojenie s podzemím a o niekoľko hodín bolo zrejmé, že nikto z 20 baníkov a banských záchranárov sa na svoje deti, rodiny, priateľov a susedov neusmeje.
Za Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) kyticu dvadsiatich bielych ruží v mene predsedu TSK Jaroslava Bašku k handlovskému pamätníku položili podpredseda TSK Richard Takáč a poslanci Zastupiteľstva TSK Štefan Gaman, Mohamed Hemza, Katarína Macháčková, Štefan Mjartan, Jozef Stopka a František Tám.
Primátor Handlovej Rudolf Podoba vo svojom príhovore uviedol, že život píše často nepochopiteľné príbehy. Osud vybral aj pietne miesto v Handlovej: „Naši obyvatelia si pamätajú, že po tej hroznej udalosti 10.augusta 2009 sme zvolali stretnutie pri tomto pamätníku, ktorý sme asi dva mesiace predtým presťahovali z Hladového námestia a chceli sme tu urobiť oddychovú zónu. 10. august vybral pre toto námestie a pamätník iné poslanie...Dnes je sedem rokov od tejto udalosti a ja som vďačný obyvateľom mesta Handlová, ale aj mnohým obyvateľom na území Slovenska. Mám informácie z Gelnice, Spišskej Novej Vsi, Smolníka, Starých Hôr, Banskej Štiavnice, Pezinka, Prievidze, Novák, Veľkého Krtíša a ďalších, kde sa 10. augusta stretávajú priaznivci baníckeho stavu a zapália sviečku na počesť chlapcom, ktorí prišli o život v ťažkých podmienkach pri výkone banského povolania,“ uviedol handlovský primátor s tým, že na baníkov Handlová a jej obyvatelia nikdy nezabudnú.
Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR, poďakoval všetkým Handlovčanom a organizátorom, že mesto sa stalo nositeľom myšlienky celoslovenskej spomienky na baníkov a potvrdil význam baníctva pre región hornej Nitry: „Pre nás je dôležité nezabúdať a vzdať úctu týmto ľuďom. Pre mňa ako ministra práce je tento pomník aj veľkým mementom. Práca je jedným z najväčších inštitútov ľudského bytia a prináša svoje paradoxy a tragédie, preto je dôležité aby sme nezabudli na ľudí, ktorí pri práci prišli o svoj život, ale aj na to, že je potrebné urobiť viac. Aby prevencia aj zákonné normy prinášali čo najmenej takých tragických udalostí,“ uviedol okrem iného minister.
V roku 2010 poslanci NR SR novelou Zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pracovných dňoch aj z iniciatívy viacerých banských spolkov vyhlásili 10. august za Pamätný deň Slovenskej republiky – Deň obetí banských nešťastí SR. Handlová si pamätný deň SR pod názvom Deň bielych ruží tento rok pripomenula po šiestykrát. Význam tohto dňa potvrdili svojou osobnou účasťou Handlovčania, pozostalí, združenia spolky a významné osobnosti spoločenského, politického a baníckeho života. Atmosféru celému podujatiu dodalo vystúpenie Spevokolu Handlovského baníckeho spolku. Členovia Handlovského baníckeho spolku v závere pietnej spomienky obsypali pamätník bielymi ružami.
K pamätníku s dvomi kovovými postavami baníkov položili vence a kytice v bielych farbách: Vojenská kancelária prezidenta Slovenskej republiky zastúpená plukovníkom Miroslavom Bakom, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter, poslankyňa NR SR a TSK Katarína Macháčková, v zastúpení ministra hospodárstva SR generálny riaditeľ sekcie energetiky MH SR Ján Petrovič, za Trenčiansky samosprávny kraj v mene predsedu TSK Jaroslava Bašku podpredseda TSK Richard Takáč a poslanci Zastupiteľstva TSK Mohamed Hemza, Jozef Stopka, Štefan Gaman, František Tám, Štefan Mjartan, primátor mesta Handlová Rudolf Podoba a poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Handlová spolu s riaditeľmi a konateľmi mestských organizácií. Do Handlovej merali cestu predseda Hlavného banského úradu Peter Kúkelčík, prednosta Obvodného banského úradu Bohumil Néč, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Hornonitrianskych baní Prievidza Peter Čičmanec, zástupcovia Hornonitrianskych baní Prievidza, a.s. a banskí záchranári, zástupcovia banskej komory a úradov, Hlavnej záchrannej stanice a slovenských banských spolkov, predstavitelia štátnej správy z okresu Prievidza, primátori a starostovia obcí zo Združenia miest a obcí hornej Nitry a Združenia obcí handlovskej doliny, zástupcovia politických strán a hnutí pôsobiacich na území mesta Handlová, zástupcovia spolkov, organizácií, záujmových a športových združení pôsobiacich na území mesta Handlová.