V stredu 8. júna 2016 sa v Bratislave uskutočnilo historicky prvé stretnutie partnerských miest a regiónov Slovenskej republiky (SR) a Ruskej federácie (RF). Podujatie, cieľom ktorého bolo podnietiť partnerstvo v hospodárskej oblasti, v oblasti kultúry, cestovného ruchu či školských výmen, zorganizovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v spolupráci s Veľvyslanectvom RF na Slovensku.
Veľvyslanec Ruskej federácie v SR J.E. Alexej Leonidovič Fedotov vo svojom úvodnom príhovore upozornil na dôležitosť spolupráce miest a regiónov v nadväznosti na súčasnú zložitú geopolitickú a ekonomickú situáciu. Stretnutia takéhoto charakteru môžu podľa jeho slov vo výraznej miere povzbudiť samosprávy k intenzívnejšej spolupráci. „V súčasnosti máme približne 30 dohovorov o partnerstve regiónov, hoci musíme priznať, že nie všetky sú aktívne. V každom prípade plne podporujeme rozvoj takýchto spoluprác a oceňujeme výsledky, ktoré v tejto oblasti partneri dosiahli,“ uviedol ruský diplomat.
Stretnutia sa zúčastnili jednotliví predstavitelia slovenských a ruských samospráv, ktorí prezentovali svoj potenciál v troch oblastiach: hospodárstvo, cestovný ruch, kultúra a školstvo. Svoje zastúpenie mal na pracovnom rokovaní aj Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). Delegáciu zloženú z vedúceho Odboru regionálneho rozvoja Úradu TSK Milana Semanca, vedúcej Odboru školstva a kultúry Úradu TSK Daniely Hilčíkovej, poverenej vedením Oddelenia kultúry Úradu TSK Miroslavy Mazánovej a riaditeľky krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región Evy Frývaldskej viedol podpredseda TSK Richard Takáč. „Trenčiansky samosprávny kraj v minulosti uzavrel dohody o spolupráci s Volgogradskou administratívnou oblasťou a Čuvašskou republikou. Teší ma skutočnosť, že spoluprácu s ruskými partnermi v súčasnosti rozvíjajú aj jednotlivé mestá v našom kraji,“ uviedol Takáč. Na stretnutí bol prítomný aj primátor mesta Nová Dubnica a poslanec Zastupiteľstva TSK Peter Marušinec, pod ktorého vedením mesto Nová Dubnica pred troma rokmi uzavrelo spoluprácu s ruským mestom Dubna.
V rámci hospodárskej oblasti bolo spomenutých niekoľko úspešných príkladov spolupráce súkromných firiem, nevynímajúc spoločnosť Konštrukta Industry so sídlom v Trenčianskom kraji. Pozornosť na Trenčiansky kraj bola zameraná aj v ďalšom prednáškovom bloku o cestovnom ruchu. Generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) Igor Donoval prítomných hostí osobitne pozval na návštevu Slovanského múzea A. S. Puškina v Brodzanoch: „Múzeum sa nachádza na západnom Slovensku iba 30 km od populárnych Bojnických kúpeľov a Bojnického zámku, jedného z najromantickejších zámkov v Európe,“ vyzdvihol atraktivity Trenčianskeho kraja najvyšší predstaviteľ SACR.
Posledný blok prednášok detailnejšie priblížil tému kultúrnej spolupráce a študentských výmen. Marek Moško, námestník ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, predstavil Dohodu o spolupráci medzi Slovenskom a Ruskou federáciou v oblasti vzdelávania z roku 2006, ktorá umožňuje vzájomné recipročné výmeny vysokoškolských študentov.
Rokovania slovenských a ruských predstaviteľov miest a regiónov pokračovali aj nasledujúci deň, kedy sa uskutočnili návštevy konkrétnych regiónov s cieľom nadviazať kontakty a uzavrieť obojstranne prospešné dohody o spolupráci medzi predstaviteľmi samospráv Slovenskej republiky a Ruskej federácie.