V údolí pod vrchom Bradlo v okrese Myjava a tiež v celom Novomestskom okrese sa meno rodiny Jurkovičovcov spája s viacerými významnými osobnosťami. Mohylu M. R. Štefánika na vrchu Bradlo navrhol známy architekt a rodák z Turej Lúky Dušan Jurkovič, v Novom Meste nad Váhom si na Festivale Aničky Jurkovičovej pravidelne spomínajú na prvú slovenskú ochotnícku divadelníčku vôbec, okrem iného manželku Jozefa Miloslava Hurbana a matku Svetozára Hurbana-Vajanského. Práve tento mesiac si tiež pripomíname 220. výročie narodenia Samuela Jurkoviča, otca Aničky Jurkovičovej a starého otca architekta Dušana Jurkoviča.
„Samuel Jurkovič patril k vizionárom, ktorí prosperitu národa videli v roľníctve a jeho podpore. Mnohí ho označujú za bojovníka za hospodárske povznesenie slovenského ľudu – vďaka svojej uvedomelosti, pôvodu v roľníckej rodine a možno povedať aj zdravému sedliackemu rozumu založil Spolok gazdovský. Ten bol jedným z celkom prvých úverových družstiev v Európe. Jeho založením Jurkovič zabezpečil prežitie poctivých remeselníkov vďaka lacným úverom a ochránil ich tak pred úžerníkmi ponúkajúcimi často aj 50% úroky,“ zdôraznil Jurkovičov prínos trenčiansky župan Jaroslav Baška. Ten sa vo štvrtok 25. februára 2016 spolu s primátorkou mesta Brezová pod Bradlom Evou Ušiakovou, predsedom predstavenstva Družstevnej únie (DÚ) SR Gabrielom Csollárom, riaditeľkou DÚ SR Elenou Štrpkovou, brezovskou evanjelickou farárkou Líviou Lichancovou, recitátorkou Vierou Dobrovodskou, pravoslávnym farárom Marekom Kundisom a predsedom predstavenstva COOP Jednoty Senica Ivanom Bzdúšekom zúčastnil na pietnej spomienke na pedagóga, kultúrnika a družstevného organizátora Samuela Jurkoviča.
Samuel Jurkovič popri svojich aktivitách na peňažnom trhu zanechal výrazné stopy aj na kultúrnom živote svojho okolia. Stál pri zrode Slovenského národného divadla nitrianskeho a z jeho dcéry, Aničky Jurkovičovej, sa stala prvá zo slovenských herečiek. V živote ho stretlo niekoľko neľahkých skúšok, od straty manželky, cez smrť až troch detí, šikanovanie či politické prenasledovanie. Napriek všetkému vložil do svojho pôsobenia vo verejnom živote maximum a jeho počiny v rôznych oblastiach záujmu sa stali historickými míľnikmi, ktoré si Slovensko pripomína dodnes. Okrem toho, že pôsobil ako učiteľ a notár, do dejín sa zapísal aj tým, že propagoval nové plodiny a modernizáciu poľnohospodárstva. Zaoberal sa tiež výchovou dospelých a písal príležitostné básne i články. Patril k účastníkom prípravy povstania (1948-1949) a k zakladateľom Matice Slovenskej.
„Je to významná udalosť pokiaľ ide o históriu a dejiny Brezovej pod Bradlom. Hovorí sa o Brezovej, že má veľmi veľa pamätníkov. Je to tak vzhľadom na počet významných osobností, ktoré sa tu narodili a ktoré tu pôsobili,“ uviedla počas spomienky na 220. výročie narodenia Samuela Jurkoviča pri jeho pamätníku brezovská primátorka Eva Ušiaková. „Brezová pod Bradlom je naozaj posiata rôznymi pamätníkmi venovanými významným ľuďom, vrátane Samuela Jurkoviča. Títo ľudia pomohli pozdvihnúť región aj celé Slovensko a myslím si, že aj súčasné generácie si môžu z týchto ľudí brať len pozitívny príklad,“ povedal župan Baška na margo osobností, ktoré v regióne pôsobili; ako napr. Samuel a Dušan Jurkovičovci, M. R. Štefánik či Jozef Miloslav Hurban.
Pietna spomienka pri 220. výročí narodenia Samuela Jurkoviča sa konala na miestnom cintoríne pri pomníku Samuela Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom a tiež pri jeho pamätníku pri Mestskom úrade. Program spomienky pokračoval v Národnom dome Štefánikovom umeleckým programom Rodáci svojmu rodákovi, ktorý priblížil život a dielo Samuela Jurkoviča. Pietnu spomienku zorganizovalo mesto Brezová pod Bradlom a Družstevná únia Slovenskej republiky.
-vr-