Do systému duálneho vzdelávania sa Trenčiansky samosprávny kraj zapojil ihneď po jeho vyhlásení Ministerstvom školstva, práce, sociálnych vecí a rodiny SR v septembri 2015 s cieľom znížiť nezamestnanosť absolventov, priblížiť študentov požiadavkám trhu práce a pomôcť vyriešiť firmám problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily.
Prvou školou, na ktorej pilotný ročník systému duálneho vzdelávania v Trenčianskom kraji odštartoval, bola ešte v roku 2014 Stredná priemyselná škola v Novom Meste nad Váhom. Počet žiakov, ako aj samotných zamestnávateľov zapojených v systéme duálneho vzdelávania v Trenčianskom samosprávnom kraji sa každoročne zvyšuje.
V prvom roku bol Trenčiansky samosprávny kraj spomedzi ostatných žúp absolútnym lídrom so zapojenými 99 žiakmi, 5 strednými školami a 11 zamestnávateľmi. V druhom roku tieto počty ešte vzrástli a kraj si udržal pozíciu priekopníka. Do systému sa zapojilo 22% z celkového počtu žiakov v kraji. V školskom roku 2016/2017 bolo v systéme zapojených 12 stredných odborných škôl, 36 zamestnávateľov a 303 žiakov. K už zapojeným 12 stredným odborným školám tento rok pribudlo zvyšných 8, a to SOŠ obchodu a služieb Nové Mesto nad Váhom, SOŠ strojnícka Bánovce nad Bebravou, SPŠ Myjava, SOŠ sklárska Lednické Rovne, Spojená škola Nováky, SOŠ obchodu a služieb Púchov, SOŠ Považská Bystrica a SOŠ Stará Turá. V Trenčianskom samosprávnom kraji je tak do systému duálneho vzdelávania zapojených všetkých 20 stredných odborných škôl v pôsobnosti župy a 68 firiem. Žiaci, ktorí sa rozhodnú pre vstup do systému duálneho vzdelávania, majú po skončení štúdia výrazne vyššie šance profesijne sa uplatniť priamo vo firme, kde počas štúdia pracovali, alebo v inej firme podobného zamerania vo svojom regióne.