Aj obyvatelia okresu Považská Bystrica rozhodovali o tom, na čo sa použijú župné financie v rámci Participatívneho-komunitného rozpočtu (PaKR) Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Pozrite sa, čo si vybrali.
Trenčiansky samosprávny kraj ako prvý z 8 vyšších územných celkov na Slovensku tento rok premiérovo umožnil svojim obyvateľom rozhodnúť, na čo presne bude využitá časť župných peňazí. Prvý ročník Participatívneho-komunitného rozpočtu TSK má župa oficiálne za sebou. Bilancia jeho premiérového ročníka je slušná. Celkovo 29 z 35 jedinečných nápadov na zlepšenie podmienok v kraji postúpilo do hlasovania verejnosti a bolo zo župného rozpočtu TSK nakoniec realizovaných. Predkladať zaujímavé podnety mohli pritom nielen fyzické, ale aj právnické osoby s trvalým pobytom na území Trenčianskeho kraja.
Šancu zmeniť svoje okolie využilo aj okresné mesto Považská Bystrica. „Na výzvu kraja sme okamžite zareagovali a poslali celkovo päť projektov. Na verejnom zvažovaní prešli štyri, ktoré sa venovali rôznorodým oblastiam,“ uviedla Michaela Hulková z Oddelenia kultúry a medzinárodnej spolupráce Mestského úradu Považská Bystrica. Obyvatelia kraja následne svojím hlasovaním rozhodli, že vyčlenené župné financie sa použijú napríklad na nákup krojov, podporu aktivít malých detí a seniorov.
Projekty zastrešili rôzne oblasti od kultúry cez šport až po voľno-časové aktivity
V rámci prvého projektu v Považskej Bystrici pribudli v záhrade detských jaslí na Rozkvete dve pružinové hojdačky, tabule na maľovanie kriedou aj plastový domček. Podporiť pohybovú aktivitu detí v detských jasliach má aj nový bazén či švédska lavička, na ktorej môžu trénovať nielen svoju rovnováhu, ale aj odvahu.
Druhý predložený projekt sa zameral na uchovanie regionálnych folklórnych tradícií. Vďaka nemu získal Folklórny súbor Považan nové kroje z oblasti Záriečia. Zakúpené kroje obohatia repertoár vystúpení súboru o oblasť Púchovskej doliny, ktorá je v súbore najslabšie zastúpená, no sama osebe je na folklórne tradície bohatá.
Nahradiť pôvodné vybavenie novým v dvoch šatniach detských jaslí na Dukelskej umožnil projekt s názvom „Bezpečné šatne pre deti detských jaslí“. Nové zariadenie nielenže zlepšilo celkový estetický vzhľad vstupného priestoru, ale prispelo tiež k zvýšeniu bezpečnosti detí.
Štvrtý schválený projekt mesta Považská Bystrica poskytol seniorom možnosť pravidelných pohybových aktivít. Vďaka finančným prostriedkom zo župného rozpočtu si v priestoroch považskobystrického denného centra dovybavili telocvičňu. Tá bola športujúcim seniorom odovzdaná do užívania koncom októbra 2017. TSK verí, že nové športové vybavenie poslúži seniorom na zmysluplné využívanie voľného času, podporu pohybovej aktivity či aktívneho životného štýlu.
Okrem mesta Považská Bystrica predložilo v považskobystrickom okrese svoj projekt aj Pozemkové spoločenstvo Prúdy. Hlavným cieľom Dňa otvorených brán na jazere bola propagácia rekreačno-oddychovej zóny s novovzniknutým jazerom v Považskom Podhradí, ktorá pre mladých, starších a rodiny s deťmi vytvorila nové možnosti aktívneho trávenia voľného času pri vode a v peknej prírode.
Podnetné inšpirácie, ktoré boli doručené na župný úrad, splnili svoj hlavný cieľ. Tým bol rozvoj kraja a zlepšenie podmienok obyvateľov kraja. Ďalšie inšpiratívne nápady bude môcť verejnosť zasielať už v januári roku 2018. V rámci druhého ročníka PaKR TSK sa realitou stanú ďalšie z nich.
Zdroj foto: Mgr. Michaela Hulková (Oddelenie kultúry a medzinárodnej spolupráce Mestského úradu Považská Bystrica)