Dôkazom doterajšej spolupráce župy a združenia RBK je napr. zrealizovaný spoločný projekt Štúdie Vážskej cyklotrasy či tvorba Programového dokumentu cezhraničnej spolupráce na území Euroregiónu Bílé-Biele Karpaty na roky 2014-2020. TSK však RBK od roku 2004 formou dotácií určených na realizáciu projektov podporuje aj finančne. Pokračovať v spolupráci subjekty plánujú aj naďalej, a to ešte vo významnejšej miere. Dnes to svojimi podpismi pri podpise memoranda o spolupráci spečatil za TSK župan Jaroslav Baška a za RBK jeho predseda Jozef Habánik. „TSK je prihraničným krajom, pričom so Zlínskym krajom má najdlhšiu spoločnú hranicu. Preto je istým spôsobom prirodzené rozvíjať spoluprácu s prihraničnými regiónmi. Som veľmi rád, že sme dnes podpísali memorandum s RBK, pretože naša spolupráca už funguje niekoľko rokov. Očakávame, že vďaka vzájomnému partnerstvu dokážeme čerpať viac finančných prostriedkov na realizáciu projektov, ktoré budú osožné pre obyvateľov na oboch stranách hranice,“ uviedol župan tesne po podpise, ktorého za zúčastnil aj predseda krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región Juraj Gerlici a vedúci Odd. regionálneho rozvoja Úradu TSK Milan Semanco.
Trenčiansky samosprávny kraj a Región Biele Karpaty sú v období 2014-2020 hlasujúcimi členmi Spoločného monitorovacieho výboru v rámci Programu Interreg V-A SK-CZ 2014-2020 a Regionálneho výboru Fondu mikroprojektov. Otvára sa im tak možnosť spolupráce v oblasti koordinácie a podpory projektov cezhraničnej spolupráce. „Chceme, aby vzťahy medzi nami boli intenzívnejšie, kvalitnejšie, aby sa nám podarilo implementovať viacero projektov, ako tomu bolo doteraz,“ teší sa úzkej spolupráci a podpisu memoranda s TSK predseda RBK Jozef Habánik.
Memorandum o spolupráci otvára ďalšie možnosti partnerstva a môže významne napomôcť pri realizácii spoločných projektov spadajúcich do oblasti podpory projektov vyhlasovaných v zmysle zákona č. 539/2008 Z.z. o podpore regionálneho rozvoja, v rámci programu Interreg V-A SK-CZ na úrovni realizácie a koordinácie cezhraničných projektov, ako aj z pozície členstva v Spoločnom monitorovacom výbore a Regionálnom výbore Fondu mikroprojektov.
Združenie Región Biele Karpaty pôsobí od roku 1999. Na zlínskej strane štátnej hranice funguje Región Bílé Karpaty a spoločne od roku 2000 tvoria cezhraničné združenie Euroregión Bílé-Biele Karpaty. Záujmové združenie tvorí 9 právnických subjektov na území TSK, medzi nimi napr. aj Stredná odborná škola sklárska Lednické Rovne, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka, Trenčianska regionálna komora Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory či mesto Trenčín.
Združenie ma regiónu pomôcť maximálne využiť potenciál projektov cezhraničnej spolupráce na skvalitnenie života v prihraničných regiónoch. Jeho cieľom je podpora cezhraničných vzťahov, definovanie a podpora riešenia potrieb prihraničného územia, mapovanie a rozvoj cezhraničnej spolupráce na slovensko-českom pohraničí v bielokarpatskej oblasti.