Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne po 6 rokoch obnovili astronomickú pozorovateľňu

Pomocnú ruku podala Trenčianska univerzita. Pozorovateľňu využíva široká verejnosť i študenti Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne, jeden z nich je už absolventom Cambridgskej univerzity.

Trenčianska univerzita chce vďaka pozorovateľni nadefinovať základný vedecký program

Astronomická pozorovateľňa Alojza Cvacha na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Trenčíne, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), bola posledných šesť rokov mimo prevádzky. Po období, keď bola obmedzená činnosť prevažne žiakov a študentov navštevujúcich astronomické krúžky, sa ju podarilo obnoviť.

Za rekonštrukciou nielen ďalekohľadov, ale i pozorovateľne stojí spolupráca medzi Gymnáziom Ľudovíta Štúra (GĽŠ) v Trenčíne a Trenčianskou univerzitou Alexandra Dubčeka (TnUAD) v Trenčíne. „Chcem sa poďakovať svojim kolegom, výskumným pracovníkom a technikom, ktorí v našich laboratóriách na Fakulte špeciálnej techniky opravili tieto ďalekohľady,“ úprimne vyslovil rektor TnUAD Jozef Habánik. Univerzita má v rámci využitia pozorovateľne presne stanovené ciele. „Naša univerzita momentálne dominuje v oblasti materiálového výskumu na domácom a tiež na európskom poli. Pokúsime sa preto nielen pozorovať, ale i nadefinovať  v pomerne krátkom čase základný vedecký program v tejto oblasti, aby sme prepojili materiálový výskum s tým, čo nám astronomická pozorovateľňa umožní a ponúka. Budeme pracovať, aby sme prichádzali s novinkami a aby aj širšia verejnosť videla, že študovať prírodné a technické vedy sa oplatí,“ vyslovil Habánik, ktorý spoločne s riaditeľom GĽŠ Pavlom Kováčom a riaditeľkou Trenčianskeho osvetového strediska (TOS) Žanetou Matúšovou podpísal memorandum o spolupráci.

Absolvent Gymnázia Ľudovíta Štúra s historickým úspechom

Hodnotu astronomickej pozorovateľne priamo v priestoroch školy si uvedomuje aj jej riaditeľ Pavol Kováč. Azda najlepším príkladom, že takáto investícia má význam, je absolvent GĽŠ v Trenčíne Peter Kosec. „Astronomická pozorovateľňa nám pri výchove a vzdelávaní študentov veľmi pomohla, a preto sme vďační za jej obnovenie. Príkladom je náš najúspešnejší absolvent Peter Kosec, ktorý je už aj absolventom Cambridgskej Univerzity a v súčasnosti je tam na doktorandskom štúdiu. Počas štyroch rokov na našom gymnáziu bol trikrát zlatým a raz strieborným medailistom na Medzinárodnej astronomickej olympiáde (MAO), a tým sa stal vôbec najúspešnejším študentom v histórii MAO,“ vyslovil Kováč.

Pozorovateľňa poslúži nielen žiakom a študentom, ale i verejnosti

Majetok astronomickej pozorovateľne  je rozdelený medzi GĽŠ a TOS, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. Radosť z obnovenia pozorovateľne preto neskrýval ani predseda TSK Jaroslav Baška, ktorý sa osobne zúčastnil jej slávnostného znovuotvorenia: „Vždy ma poteší, keď jednotlivé školy okrem toho, čo majú predpísané v  školských programoch, dokážu pritiahnuť žiakov aj na aktivity mimo vyučovania. Keď vidím, aké výsledky dokáže GĽŠ so svojimi žiakmi a absolventmi dosiahnuť, je to na nezaplatenie. Rozhodne tomu pomáha i astronomický krúžok. Teší ma, že do popularizácie astronómie sa zapojilo aj Trenčianske osvetové stredisko.“

Astronomická pozorovateľňa sa nachádza na streche budovy Gymnázia Ľudovíta Štúra v Trenčíne a slúžiť bude nielen pre žiakov a študentov astronomických krúžkov, ale tiež pre širokú verejnosť a to od 5. apríla 2017 každú stredu a každú párnu sobotu v mesiaci. Okrem statického ďalekohľadu je k dispozícii tiež jeden prenosný, ktorý možno využívať v rámci aktivít mimo spomínanej budovy.

autor: jd

Fotogaléria

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK