Mesto Handlová, ktoré je považované za matku všetkých uhoľných baní na Slovensku, si každý rok pripomína pamiatku obetí banských nešťastí na hornej Nitre. Položením vencov k Pamätníku na mestskom cintoríne si v sobotu 2. septembra 2017 tragické udalosti z Hononitrianskych baní uctili aj delegácie hostí a široká verejnosť.
Centrom baníctva v Trenčianskom kraji je už viac ako 100 rokov horné Ponitrie. Najväčšie banské mestá Prievidza, Handlová a Nováky si každý rok pripomínajú namáhavú a nebezpečnú prácu baníkov počas Regionálnych osláv Dňa baníkov. „Banícka práca je práca pokory a odhodlania a niekedy aj strachu. Málokto si v súčasnej dobe uvedomuje, že bez tejto práce by kresťania nemali svoje kríže, lekári svoje skalpely, učitelia perá, úradníci najmodernejšie počítače. A vôbec, každý z nás by sa len ťažko mohol zaobísť bez baníkov,“ znelo z úst primátora Handlovej Rudolfa Podobu na mestskom cintoríne.
Bane v regióne hornej Nitry napísali kus slávnej, ale aj smutnej histórie, ktorú si každoročne prichádza uctiť aj delegácia Trenčianskeho samosprávneho kraja, na čele s predsedom Jaroslavom Baškom. „Za desiatky rokov si uhoľné bane vyžiadali veľa ľudských obetí. Je veľmi dôležité nezabudnúť a pripomínať si pamiatku tých, ktorí v bani ťažko pracovali a prišli v nej o to najcennejšie - vlastný život,“ povedal trenčiansky župan.
Neľahké remeslo baníkov zblížilo a vytvorilo medzi nimi pevné puto, ktoré trvá dodnes. Spolu s rodinnými príslušníkmi a priateľmi prichádzajú rok čo rok k pamätníku z umelého mramoru, ktorý je dielom bývalého baníka a umeleckého rezbára Jána Procnera, a spomínajú na kolegov, ktorých mená sú vyryté na siedmich mramorových tabuliach.
Súčasťou programu Regionálnych osláv Dňa baníkov 2017 v Handlovej bolo aj odhalenie a posvätenie sochy sv. Barbory v areáli Slovenského baníckeho múzea a sprístupnenie vonkajšej expozície banskej techniky.