Uniformy, hasičské vozidlá, striekačky, voda a pre súťaž zapálení fanúšikovia. Tak to v sobotu 27. mája 2017 vyzeralo na ihrisku vo Vrbovciach (okres Myjava). Krajský výbor dobrovoľnej požiarnej ochrany Myjava usporiadal okresné kolo súťaže DHZ, pričom sa súťažilo v kategóriách ženy a muži. Dve víťazné družstvá; teda z každej kategórie to najlepšie, postupujú na krajské kolo súťaže, ktorá sa tento rok koná v Púchovskom okrese. Hostiť ho 18. júna 2017 bude obec Dohňany, tí najlepší z krajov budú súťažiť na celoslovenskom kole v Trnave.
Celkovo na terč namierilo striekačky 22 súťažných kolektívov. Za viaceré obce totiž súťažili mužské i ženské družstvá. Za domácu obec Vrbovce súťažilo ženské i mužské družstvo DHZ, ženské družstvá ďalej reprezentovali aj obce Babulicov vrch (dva ženské kolektívy), DHZ Rudník, DHZ Hrašné. Sily si spomedzi mužských kolektívov zmerali DHZ Polianka, DHZ Poriadie, DHZ Brezová pod Bradlom, DHZ Jablonka, DHZ Myjava, DHZ Babulicov vrch (dva mužské kolektívy), DHZ Rudník, DHZ Šance, DHZ Hrašné, DHZ Turá Lúka, DHZ Krajné, DHZ Matejovec, DHZ Belanský, DHZ Brestovec, DHZ Vankovia.
Kedysi boli súťaže DHZ označované aj ako previerky pripravenosti hasičských družstiev. „Počas súťaží si členovia DHZ preveria, či je ich prenosná striekačka funkčná a v akom časovom limite dokážu zasiahnuť. Okrem okresnej previerky počas roka organizujeme aj námetové cvičenia, počas ktorých preverujeme diaľkovú dopravu vody až na 1 km v rôznorodom teréne,“ priblížil význam a organizovanie takýchto súťaží predseda Územného výboru Dobrovoľnej požiarnej ochrany Myjava Pavol Macúch. Vybavenosť DHZ označil na dobrej úrovni. Dotáciu, ktorú DHZ každoročne dostávajú, využívajú prevažne na školenia svojich členov, obnovu techniky či výstroja.
Vo Vrbovciach sa najlepšie zo ženských družstiev darilo DHZ Hrašné, spomedzi mužov na krajské kolo postupuje DHZ Babulicov vrch. Ani tie družstvá, ktorým sa v súťaži nepodarilo uspieť, nedochádzali s prázdnymi rukami. Trenčiansky župan každému družstvu osobne odovzdal tri výtlačky knižky o histórii, členoch, súčasnosti i oceneniach DHZ v Trenčianskom kraji. „Knižka mala byť pôvodne rozsahom polovičná. Ale keďže jednotlivé DHZ poskytli naozaj veľmi veľa materiálov z histórie i súčasnosti, tak sme sa rozhodli knižku rozšíriť. Bolo by na škodu nepovedať viac o histórii dobrovoľného hasičstva v Trenčianskom kraji. Myslím si, že členská základňa DHZ v Trenčianskom kraji s veľkosťou približne 11 tisíc členov si zaslúži byť zmapovaná na jednom mieste, v jednej knihe,“ uviedol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška. Zároveň všetkým členom DHZ poďakoval za ich činnosť a pomoc ľuďom v núdzi. Netreba zabúdať ani na ich spoločenskú činnosť v obci, keďže často sú takpovediac predĺženou rukou starostu či primátora pri organizovaní kultúrno-spoločenského života v obci. „Je naozaj skvelé vidieť, že počas zásahov už je naozaj náročné rozoznať štátneho hasiča od toho dobrovoľného, a to aj vďaka materiálnemu a prístrojovému vybaveniu,“ dodal s tým, že TSK s dobrovoľnými hasičmi aktívne spolupracuje od roku 2015 na základe podpísaného memoranda o spolupráci s Krajským výborom Dobrovoľnej požiarnej ochrany Trenčín.