Kto tento víkend zavítal do mesta pod Bojnickým zámkom, nelákala ho iba návšteva kúpeľov, ZOO či samotného zámku. V uličkách mesta vyrástla viac ako 150-ka tradičných remeselných stánkov. Návštevníkom kúpeľného mesta XXII. Bojnický jarmok ponúkol širokospektrálny výber produktov ľudových remeselníkov, chutné jedlá i kultúrny program. Spolu s jarmokom sa v Bojniciach konali aj Dni majstrov. Týmito dvomi podujatiami zároveň oficiálne začal 38. ročník Bojnického kultúrneho leta, ktoré už tradične zo svojho dotačného systému finančne podporuje Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). „Práve remeselníci udržiavajú kultúrne a ľudové tradície našich predkov pre ďalšie generácie aj tým, že vytvárajú úžitkové a dekoratívne predmety podľa tradičných vzorov či vlastnej tvorivosti. Sú nositeľmi pochodne, ktorú odovzdávajú z pokolenia na pokolenie. Aj vďaka nim a takýmto podujatiam nebude kultúrne dedičstvo nášho národa nikdy zabudnuté,“ uviedol v príhovore bojnický primátor František Tám, ktorý je zároveň aj poslancom Zastupiteľstva TSK. „Myslím si, že platí a stále bude platiť, že remeslo má zlaté dno. Nehovoriac o kultúrnej hodnote výrobkov z ich šikovných rúk, remeselníci sú stále veľmi žiadaní zo strany podnikateľov i veľkých firiem,“ komentoval pri otvorení jarmoku župan Jaroslav Baška.
Výlet do minulosti v Diviakoch nad Nitricou
Kým v Bojniciach otvorilo svoje okienka viac ako150 stánkov, o pár obcí ďalej, v Diviakoch nad Nitricou, verejnosti sprístupnili celé gazdovské dvory. Prehliadka máčovských gazdovských dvorov sa tentokrát konala pod mottom ´Kto nepozná minulosť, nepochopí budúcnosť´. Podujatie má pomôcť uchrániť tradičné remeslá pred upadnutím do zabudnutia. Exkurz do histórie s ukážkou poctivej remeselnej práce a ochutnávkou zabíjačkových pochúťok absolvoval aj trenčiansky župan Jaroslav Baška. „Som veľmi rád, že sa v obciach stále nachádzajú ľudia ochotní zachovávať a šíriť odkaz, múdre rady a zvyky našich mám a otcov. To hodnotné, poctivé, tradičné treba ukazovať aj ďalším generáciám,“ ocenil organizáciu podujatia v Diviakoch župan Baška. Gazdovské dvory okrem iného ponúkli ukážku a ochutnávku pečenia zemiakových babiek, stavanie mája a otvorené gazdovské dvory; tradičnú pekáreň, kováčsku dielňu, výstavu malieb máčovských zákutí a mnoho ďalšieho.
Otvorenia oboch kultúrnych slávností sa okrem predsedu TSK Jaroslava Bašku zúčastnil aj vicežupan Richard Takáč, prednosta Okresného úradu v Trenčíne a poslanec Zastupiteľstva TSK Jozef Stopka. Organizátorom jarmoku pod Bojnickým zámkom je Kultúrne centrum Bojnice, Dni majstrov zorganizovalo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK. To spolu s Hornonitrianskym múzeom v Prievidzi a obcou Diviaky nad Nitricou organizovalo aj prehliadku máčovských gazdovských dvorov.
Na myjavských kopaniciach postavili máj i oslávili Deň matiek
Kultúrne popoludnie však pokračovalo aj v ďalšom regióne TSK. V obci Priepasné (okres Myjava) si vystúpením detí z Materskej školy v Priepasnom pripomenuli blížiaci sa Deň matiek. Vystupujúcim deťom predseda TSK odovzdal ovocný darčekový košík a prítomným mamám a babkám zaželal všetko dobré. „Snímam symbolický klobúk pred starostlivosťou, ochotou a láskou našich mám, ktoré ju rozdávajú celým svojím rodinám,“ poďakoval sa všetkým ženám – mamám starosta obce Peter Czere. Deň matiek si v obci spoločným stretnutím pripomínajú každoročne aj vďaka Základnej organizácii Únie žien Slovenska, ktorá má v obci silnú tradíciu.