V poradí 9. ročník Ekologického jarmoku sa konal pod záštitou predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslava Bašku. Možnosť prezentovať sa na ňom dostali viaceré mestské i prímestské základné školy v rámci 24. ročníka ekologickej súťaže s názvom Ekopyramída. Žiaci základných škôl boli rozdelení do dvoch kategórií, mladší žiaci a starší žiaci. Ich hlavnou úlohou bola verejná prezentácia vybranej ekologickej témy. Témy vyhlasuje Centrum voľného času v Považskej Bystrici. Pre tento rok boli stanovené témy ako napríklad energia, odpady, voda, ovzdušie, chránené rastliny a živočíchy, ekozáhrada, vodný, lesný či lúčny biotop a mnohé ďalšie. Prezentáciu vybranej témy zhodnotila odborná porota a určila výsledné poradie. Víťazné školské kolektívy si ocenenia prevzali z rúk poslanca Zastupiteľstva TSK a primátora mesta Považská Bystrica Karola Janasa a ďalších organizátorov.
Šancu prezentovať sa využili aj rozličné organizácie, ktorých činnosť súvisí s ekológiou a ochranou životného prostredia. K nim patrili napríklad Lesy Slovenskej republiky, š. p., Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru Slovenskej republiky, Považská vodárenská spoločnosť, a. s., Centrum voľného času Včielka a mnohé ďalšie.
Z kultúrnych organizácii v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK sa podujatia zúčastnila aj Považská knižnica v Považskej Bystrici a Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici. Považská knižnica ponúkla návštevníkom jarmoku burzu rôznorodej literatúry, a to od detských knižiek, cez beletriu až po náučnú literatúru. Záujemcovia tak dali knihám druhú šancu na život.
„Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici prišlo na jarmok s predstavou tradičnej slovenskej kultúry ako ekologického hospodárenia. Zámerom múzea bolo poukázať na to, že už aj ľudia v minulosti sa odievali do prírodných materiálov, chovali domáce zvieratá či pestovali vlastné plodiny bez postrekov. Okrem toho používali drevené i sklené nádoby a prali bez chemických prostriedkov,“ komentovala riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici Petronela Rágulová s tým, že aj takýto spôsob života môže moderného človeka upútať svojou šetrnosťou k prírode, skromnosťou v hospodárení, zúžitkovávaním celej produkcie či absenciou odpadov.
V poradí 9. ročník Ekologického jarmoku v obnovenej oddychovej zóne pri „Novej fontáne“ prilákal okolo 400 ľudí.
Zdroj + Foto: Mgr. Petronela Rágulová, PhD. (riaditeľka Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici)