Verejné hlasovanie 2. ročníka Participatívneho-komunitného rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja (PKR TSK) je už minulosťou. Obyvatelia kraja rozhodli o tom, medzi ktoré zo 74 projektov sa prerozdelia financie z PKR.
Po takmer piatich mesiacoch od spustenia 2. ročníka Participatívneho-komunitného rozpočtu TSK poznáme úspešných žiadateľov o finančné prostriedky z PKR. Tí vzišli z verejného hlasovania, ktoré prebehlo v termíne od 1. mája do 15. mája 2018. Počas dvoch týždňov prišlo v rámci poslednej etapy PKR TSK na župný úrad presne 15 320 hlasov, čo je o proti prvému ročníku takmer sedemnásobne viac hlasov. Verejnosť rozhodla o tom, že kraj finančne podporí realizáciu celkovo 41 dobrých nápadov. Oproti minulému ročníku sa tento rok zrealizujú projekty vo všetkých okresoch. V rámci PKR bola vyčlenená zo župnej pokladnice suma v objeme 99 tisíc eur. Medzi úspešných žiadateľov sa z tejto sumy prerozdelí viac ako 86 600 eur.
Verejnosť najviac zaujal dobročinný projekt z Trenčína či skultúrnenie Mohyly M. R. Štefánika
Približne jednu tretinu všetkých hlasov verejnosti získal nápad podaný Hospicom Milosrdných sestier, ktorého snahou je vytvoriť domáce prostredie pre pacientov s onkologickými chorobami. Projekt Hospic ako pomoc rodinám a rozvoj dobrovoľníckej činnosti v ňom (okres Trenčín) má zároveň zvýšiť informovanosť verejnosti o hospicovej starostlivosti a dobrovoľníctve v hospici. Celkovo projekt získal viac ako 5000 hlasov a stal sa tak najúspešnejším projektom v rámci 2. ročníka PKR TSK.
Druhým najobľúbenejším nápadom verejnosti sa stal projekt z oblasti kultúry Mohyla M. R. Štefánika (okres Myjava). Zástupcovia obce Košariská prišli s myšlienkou výroby makety Mohyly M. R. Štefánika, na ktorej budú informácie napísané v Brailovom písme. Zdravotne či zrakovo postihnutým návštevníkom má maketa priblížiť miesto posledného odpočinku generála Štefánika. Okrem makety mohyly sa v rámci projektu osadí aj obojstranná mapa okolia Košarísk, ktorá ponúkne zaujímavosti z okolia Myjavy, predstaví širší región či významné osobnosti a udalosti slovenských dejín.
V najlepšej trojici sa umiestnil aj projekt Piaristickej spojenej školy F. Hanáka z Prievidze. Voľnočasový nápad Mladí v IT (okres Prievidza) si za cieľ dáva zvýšiť kvalitu vzdelávania v oblasti IT a rozvoj informačno-komunikačných zručností žiakov. Dopomôcť k splneniu tohto cieľu má vybudovanie učebne IT a robotiky.
Okrem okresov Ilava a Púchov sa v zostávajúcich siedmich okresoch zrealizuje v každom po päť projektov, ktoré sa tešili najväčšej priazni verejnosti. V Ilave sa realizácie dočkajú štyri projekty a v Púchove dva projekty, keďže viac ich v daných okresoch nebolo predložených. Zoznam úspešných žiadateľov (vyznačených v tabuľke žltou farbou), výsledky hlasovania i podrobné informácie o daných projektoch sú dostupné na webovom sídle v sekcii financie; Participatívny-komunitný rozpočet; Výsledky hlasovania 2018.