Druhé kolo predkladania žiadostí o finančný príspevok na podporu tematického zážitkového vzdelávania a kultúry z dielne Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa uzavrelo v posledný májový deň. Na župný úrad dorazilo spolu 31 žiadostí.
Takmer 2 050 žiakov v období od septembra do novembra 2019 navštívi 31 podujatí, a to vďaka finančným prostriedkom župy. Zábavné centrum ATLANTIS v Leviciach, Múzeum holokaustu v Seredi, Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave, Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka, Múzeum Milana Rastislava Štefánika, Mohylu na Bradle či Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, na všetky tieto miesta sa pôjdu pozrieť žiaci župných stredných škôl v rámci zážitkového vzdelávania. „Spoločne za prvé aj druhé kolo bolo na Trenčiansku župu doručených 66 žiadostí o finančný príspevok v rámci tematického zážitkového vzdelávania a kultúry. Na ich realizáciu poputuje zo župnej pokladnice tento rok viac ako 33 tisíc eur. O finančné prostriedky, určené na návštevu rôznych múzeí, divadelných predstavení či historických a prírodných lokalít, sa môžu stredné školy na území Trenčianskeho kraja uchádzať aj v budúcom kalendárnom roku,“ priblížila vedúca Odboru školstva a kultúry Úradu TSK Daniela Hilčíková.
Zážitkové vzdelávanie si v závere školského roka 2018/2019 vyskúšali aj študenti Strednej odbornej školy v Pruskom v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, ktorí v rámci poznávacieho výletu navštívili Múzeum liptovskej dediny v Pribyline a Spišský hrad v Žehre. Naopak, žiaci novomestskej priemyslovky prostredníctvom koncoročného výletu spoznali miesto, ktoré sa počas II. svetovej vojny stalo miestom bolesti, smútku, trýznenia a zabíjania nevinných ľudí – koncentračný tábor v poľskom Osvienčime. V prvej polovici školského roka 2019/2020 sa v rámci tematického zážitkového vzdelávania a kultúry zrealizuje ďalších 29 návštev zaujímavých miest nielen na území Slovenskej republiky.