Vôbec prvý ročník Stretnutia cyklistických legiend Československa hostilo kúpeľné mesto Trenčianske Teplice. Jeho súčasťou bol aj viac ako 30 kilometrový okruh, ktorý si všetci spoločne prešli na bicykloch.
S myšlienkou zorganizovať podujatie takéhoto formátu prišiel bývalý slovenský cyklista Anton Novosad. „K zorganizovaniu stretnutia cyklistických legiend ma inšpirovali naši susedia z Čiech, ktorí ma na podobné stretnutie v minulosti pozvali. Vtedy som si povedal, že prečo by sme aj my nemohli zorganizovať niečo podobné a predstaviť ľuďom týchto významných cyklistov našej histórie. Považujem za dôležité vzdať úctu a hold ľudom, ktorí reprezentovali vtedajšie Československo na rôznych pretekoch, majstrovstvách či olympiáde. Všetci cyklisti, čo na stretnutie prišli sú veľkými osobnosťami a v minulosti sa zaslúžili o zviditeľnenie Slovenska vo svete. Či už je to pán Smolík, Jurčo, Regec, Doležel alebo napríklad Kamil Haťapka,“ priblížil Anton Novosad.
Prvé ročníka Stretnutia cyklistických legiend Československa sa zúčastnilo viac ako 40 cyklistov z Čiech a Slovenska, ktorí na dvojkolesových tátošoch absolvovali približne 32 kilometrov dlhý okruh. Ten štartoval aj končil na námestí v Trenčianskych Tepliciach. Pripravený okruh previedol legendy našej cyklistiky napríklad aj cez bývalú mekku cyklistiky Dubnicu nad Váhom či najmladšie mesto v Trenčianskom kraji Novú Dubnicu. „Teší ma, že sa Kamilovi Haťapkovi a Antonovi Novosadovi spoločne s podporou trenčianskeho župana podarilo po dlhých rokoch zorganizovať takéto podujatie aj na Slovensku, keďže v Čechách sa podobné stretnutia konajú už dlhé roky. Spoločne tu môžeme zaspomínať na časy, ktoré sme v minulosti prežili, ale môžeme si pripomenúť aj tých cyklistov a priateľov, ktorí už medzi nami nie sú,“ povedal Jozef Regec, ktorý ako prvý preťal cieľovú pásku.
Spoločnosť na bicykli robil československým legendám aj trenčiansky župan Jaroslav Baška, ktorý je známy svojim pozitívnym vzťahom k cyklistike. „Som rád, že Trenčiansky samosprávny kraj podporil organizáciu toho cyklistického podujatia. Bolo mi veľkou cťou bicyklovať spoločne s velikánmi československej cyklistiky, ktorí môžu ísť príkladom ďalším generáciám a mladým cyklistom. Do pedálov sa mi šliapalo výborne a teší ma, že som si jazdu spoločne s týmito legendami mohol užiť. Želám si, aby sa podobné stretnutia u nás konali každoročne, pretože na nich panuje naozaj skvelá atmosféra,“ uviedol trenčiansky župan Jaroslav Baška, ktorý skončil v cieli na štvrtom mieste.
Okrem toho, že Trenčiansky samosprávy kraj počas roka finančne podporuje viaceré cyklistické podujatia, tak župa už piaty rok po sebe vyčlenila financie aj na obnovu cyklistického značenia v kraji za 20 000 eur. V roku 2019 Trenčianska župa aj naďalej pokračuje v rozvíjaní krajskej cyklistickej infraštruktúry. V súčasnosti sa pracuje na vybudovaní cyklotrasy vedúcej z Trenčianskeho hradu po hranice s Českou republikou v rámci medzinárodného projektu Na bicykli po stopách histórie, a tiež na tom aby, mohli začať stavebné práce na ďalšom úseku Vážskej cyklomagistrály. Ten povedie z Nového Mesta nad Váhom do Trenčína.