V Historickej budove NR SR na Župnom námestí sa župani samosprávnych krajov stretli s predstaviteľmi vlády, predsedom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), predsedom Združenia miest a obcí Slovenska či prezidentom Únie miest Slovenska.
Historicky prvá konferencia Združenia samosprávnych krajov (SK8) sa venovala budúcnosti slovenskej regionálnej samosprávy. V rámci prvého panelu s názvom Výzvy financovania modernej regionálnej samosprávy sa župan Bratislavského a Nitrianskeho kraja spolu s ministerkou vnútra pozreli na otázku kompetenčného rámca vyšších územných celkov (VÚC) a možnú zmenu jeho rozsahu či problematiku financovania krajov. Ministerka vnútra SR Denisa Saková privítala návrh pravidelných stretnutí predsedov krajov s predstaviteľmi vlády za účelom riešenia aktuálnych výziev a problémov, ktorým čelia slovenské župy.
V druhom paneli sa diskutovalo o potenciáli rozvoja dôstojného života v regiónoch. Problémy v oblasti zdravotníctva a sociálnych vecí, s ktorými sa v rámci svojich právomocí stretávajú župy, priblížila žilinská županka. Kompetencie VÚC na úseku školstva a životného prostredia predstavil župan Trenčianskeho kraja Jaroslav Baška. „V priebehu rokov, odkedy vznikli vyššie územné celky a dostali do kompetencie stredné školstvo, investovali kraje do rekonštrukcií škôl desiatky miliónov eur. Dovolím si však tvrdiť, že v podobe stredného školstva získali župy jednu z veľkých kompetencií vyšších územných celkov. Prioritou v tejto oblasti, ktorá v súčasnosti stojí pred samosprávnymi krajmi, je vzdelávanie žiakov pre potreby trhu práce, zvyšovanie kvality a atraktivity stredných škôl, optimalizácia ich siete a posilnenie sociálnej inklúzie," uviedol a prítomným v rámci svojej prezentácie objasnil projekt TSK Hrdina remesla z oblasti školstva a environmentálne ladený projekt Zelená župa z oblasti životného prostredia. K príkladom uplatňovania sa marginalizovaných skupín na trhu práce sa na konferencii vyjadril predseda VÚC Prešov.
Posledný panel s názvom Cesty k udržateľnému rastu regiónov sa týkal najmä regionálneho rozvoja v rámci žúp. Trnavský župan na konferencii vystúpil s témou digitálnej infraštruktúry v smere k moderným regiónom a službám 21. storočia. Smart riešeniam venoval pozornosť vo svojom vystúpení predseda Košického kraja, ktorý okrem tejto dôležitej témy pre budúcnosť regiónov otvoril aj oblasť energetiky. Šéf krajskej samosprávy v Banskej Bystrici predstavil kompetenciu krajov v oblasti dopravy, do ktorej spadajú cesty II. a III. triedy a vízie postupného zlepšovania dopravnej infraštruktúry v regiónoch.
Výbornú spoluprácu so samosprávnymi krajmi v oblasti vytvárania príslušnej legislatívy vyzdvihol predseda ÚVO Miroslav Hlivák. Šéfom krajských samospráv v Trenčíne, Banskej Bystrici a Prešove sa poďakoval za súčinnosť pri kreovaní a postupnom etablovaní stálych pracovísk ÚVO v regiónoch. Podpredseda Rady Asociácie krajov Českej republiky Jiří Běhounek odprezentoval model fungovania krajov v Českej republike a županom na slovenskej strane sa poďakoval za konštruktívny dialóg, ktorý spolu s českými hejtmanmi viedli v Českom Krumlove koncom mája tohto roka.
Zástupcovia štátnej správy aj samosprávy sa na prvej konferencii SK8 zhodli v tom, že iba vzájomná diskusia a spoločné rokovania sú možnosťou, ako dosiahnuť konsenzus.