Aký čistý je vzduch, ktorý dýchame, zaujíma len polovicu opýtaných v Trenčianskom samosprávnom kraji. Vyplýva to z celoslovenského prieskumu, ktorý mapoval postoj Slovákov k ochrane ovzdušia.
Štatisticky 400 tisíc predčasných úmrtí a 500 miliárd eur sú ročné následky znečistenia ovzdušia len na území Európy. Hoci približne 50% Slovákov považuje stav ovzdušia za zlý, len necelých 12% vníma jeho znečistenie ako zásadný problém v okolí svojho bydliska. A napriek tomu, že takmer 60% opýtaných z Trenčianskeho samosprávneho kraja súhlasí, že horšia kvalita ovzdušia je príčinou rôznych ochorení, len približne polovicu opýtaných čistota vzduchu zaujíma. „V Trenčianskom kraji nie je najvýznamnejším zdrojom znečistenia, s výnimkou cementární, priemysel. Na kvalitu ovzdušia v kraji má vplyv najmä doprava a v posledných rokoch tzv. lokálne kúreniská, čiže oblasti, ktoré sú vykurované v zimnom období,“ vysvetlila Petra Baďurová Renčová, manažérka kvality ovzdušia Trenčianskeho samosprávneho kraja. Škodliviny, ktoré dýchame, sa na našom zdraví môžu prejaviť v podobe srdcovocievnych ochorení, astmy, rakoviny pľúc či mutagénnych účinkov na plod dieťaťa. Znečistené ovzdušie rovnako zanecháva stopy aj na poľnohospodárskych plodinách či fasádach budov. Viac informácií o ochrane ovzdušia na Slovensku nájdete na webovom sídle Populair.
Zdroj údajov: Analýza postojov dospelej slovenskej populácie voči ochrane životného prostredia, Ochrana ovzdušia (prieskum uskutočnený v rámci projektu „Zlepšovanie informovanosti a poskytovanie poradenstva v oblasti zlepšovania kvality životného prostredia na Slovensku“ realizovaného Slovenskou agentúrou životného prostredia, financovaného z OP KŽP.“)
O problematike a zaujímavostiach z oblasti kvality ovzdušia v Trenčianskom samosprávnom kraji vás budeme aj naďalej pravidelne informovať.