Ten sa svojou činnosťou značnou mierou pričinil o rozvoj a napredovanie obce a zanechal po sebe odkaz, ktorý je aj dnes hodný obdivu.
S príchodom rodiny Königsegg nastal výrazný hospodársky, sociálny i kultúrny rozvoj vtedajšieho Vršatského panstva. Vďaka ich inovatívnym myšlienkam našli mnohí ľudia prácu, vznikali nové stavby, a to nielen v Pruskom. „Postavili kostol v Pruskom a v Beluši, tehelne v Pruskom a Ilave, boli podporovateľmi hasičov a založili aj miestny dobrovoľný hasičský zbor,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška. Práve pri príležitosti 240. výročia vysvätenia Farského kostola sv. Petra a Pavla v Pruskom, ktorého mecenášom bol gróf Königsegg, bola slávnostne odhalená pamätná tabuľa. Zaujímavosťou je, že v kostole sa nachádza nezvyčajná kazateľnica vo forme lode, na svete sú len tri.
Život tejto významnej rodiny sa spája aj s budovou bývalého kaštieľa, kde teraz sídli jediná župná stredná odborná škola, ktorá je zameraná na poľnohospodárstvo – Stredná odborná škola Pruské. Práve v kaštieli, ktorý je spolu s priľahlým parkom národnou kultúrnou pamiatkou, býval rod Königsegg. „Všetko, čo tu po sebe táto rodina zanechala, slúži občanom doteraz. Veľmi si vážime, čo v našom kraji vybudovali a zanechali,“ povedal predseda TSK. Súčasťou programu bola aj prehliadka priestorov kaštieľa.