Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Trenčiansky hrad onedlho privíta nových nájomníkov

Na južnej strane Trenčianskeho hradu vyrástlo sedem statných drevených úľov. Ich hlavnou úlohou bude upozorňovať verejnosť na ekologizáciu Slovenska a včelárenie v rámci biochovov.

Ťažké dobové úle z prevažne smrekového dreva pochádzajú z dielne Včelárskeho ekologického spolku Slovenska. Na miesto ich vynášali ručne za pomoci dobrovoľníkov z Champion Clubu Trenčín a poriadne sa pritom zapotili. Konštrukciu dvojmetrových úľov s priemerom jeden meter konzultovali včelári s Pamiatkovým úradom aj hygienikmi. Včely budú sladký poklad ukladať do špeciálnych presklených skriniek vo vnútri skeletu zo stromov. „Kedysi sme mali zdravé a čerstvé produkty, no dnes si to už nevážime. Včela je prepojená nielen s lesom a kvetmi, ale aj s pestovaním. Ak má včela dobrú pašu, tak aj ľudia budú mať obživu.  Mám strach, že tak ako teraz hladujú včely, budeme o desať rokov hladovať aj my.  Našou hlavnou ambíciou je preto osloviť čo najširšiu verejnosť, najmä rodičov a deti. A prepojiť tak históriu včelárstva cez brtníctvo a súčasné včelárenie až po ekologizáciu, ktorú chceme dosiahnuť,“ vysvetlil zámer projektu Michal Bizoň, podpredseda Včelárskeho ekologického spolku Slovenska. „Úle sme umiestnili do časti, ktorá nie je prístupná verejnosti - pod čerešne vedľa Jeremiášovej bašty, odkiaľ je výhľad na južné opevnenie,“ dodal Peter Martinisko, riaditeľ Trenčianskeho múzea v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK.

Usilovné robotnice by sa do svojich nových dobových domčekov mali nasťahovať v priebehu augusta, hradného medu z Trenčína sa verejnosť dočká najskôr v máji budúceho roku.

autor: sg
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK