Synonymom tohto boja je i Nežná revolúcia. V roku 1989 sa voči totalitnej moci v Československu postavili najmä študenti vysokých škôl, aby v pokoji demonštrovali za základné ľudské práva. V roku 2001 bol v Národnej rade SR schválený zákon, vďaka ktorému sa 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu, stal štátnym sviatkom.
Udalosti predchádzajúce Nežnej revolúcii, pomery a frustráciu československého obyvateľstva netreba zvlášť opisovať. Dôležité je však nikdy nezabudnúť na pokojný manifest, vďaka ktorému boli následne umožnené slobodné demokratické voľby. K 17. novembru sa okrem Nežnej revolúcie v roku 1989 viaže aj ďalšia historická udalosť. Polstoročia pred ňou prišiel rukou nacistického režimu o život Jan Opletal, študent medicíny. Patril tak k prvým obetiam fašizmu u nás, čo vyvolalo protesty ústiace k ďalším obetiam a uzávere vysokých škôl. Sedemnásty novembrový deň je teda známy aj ako Deň študentstva.
Obe historické udalosti sú pomyselnými schodíkmi na kľukatom, spletitom a najmä dlhom schodisku vedúcom k slobode a demokracii. Pripomínajme si tieto udalosti v pokoji, no s pokorou v srdci, aby sme o svoju slobodu už nikdy nemuseli bojovať.
Zdroj foto: SME, TSK archív