V priestoroch Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja, sa od 7. novembra 2022 do 12. decembra 2022 konal už 6. ročník tvorivých stretnutí v rámci projektu Ministerstva kultúry SR (MK SR) pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva. Tento rok niesli stretnutia názov Na krídlach múzy. Projekt je pokračovaním niekoľkoročnej spolupráce s občianskym združením Vzostup5, ktoré združuje dospelých ľudí rôzneho stupňa a typu postihnutia.
Finančnú dotáciu múzeu poskytlo MK SR v rámci programu Kultúra znevýhodnených skupín a Trenčiansky samosprávny kraj. Program slúži na podporu a rozvoj kultúrnych potrieb osôb so zdravotným postihnutím a inak znevýhodnených skupín obyvateľstva. Prispieva k odstraňovaniu predsudkov a k odbúravaniu bariér v dostupnosti kultúry osobám so zdravotným postihnutím. Rozvojom kultúrnych a spoločenských potrieb napomáha ich integrácii do spoločnosti.
Realizácia projektu spočívala v uskutočnení šiestich stretnutí pre mentálne a fyzicky hendikepovaných dospelých ľudí a ich rodinných príslušníkov – členov občianskeho združenia Vzostup5. „Stretnutia sa konali každý pondelok a pozostávali z kreatívnych a inovatívnych tvorivých dielní. Klienti si mohli vyskúšať nové výtvarné techniky a prácu s materiálmi, s ktorými ešte nemali možnosť pracovať. Vyrobili si napríklad svoj vlastný vankúš, snehové ťažidlo, mozaiku, jesenný dekoračný veniec. Vyskúšali si tkanie na tkacom ráme, výtvarnú techniku sgrafitó, či suché plstenie. V rámci posledného stretnutia sa konal aj záverečný hodnotiaci seminár, počas ktorého sme si s členmi VZOSTUPU aj s ich rodičmi pozreli fotodokumentáciu z predošlých stretnutí a rozdali si pamätné certifikáty,“ priblížila Dominika Kukučová, odborná garantka projektu.
Zapojenie znevýhodnených skupín obyvateľstva do kultúrnych aktivít vlastivedného múzea v rámci projektu Na krídlach múzy viedlo k zlepšeniu kvality ich života a prispelo k ich lepšej integrácii do spoločnosti. Manuálna činnosť pozitívne vplývala na rozvoj kreativity a jemnej motoriky hendikepovaných. „Stretnutia prebiehali v priateľskej atmosfére, v úzkom kruhu pracovníkov múzea, rodičov, príbuzných i priaznivcov združenia, čo pozitívne vplývalo na psychologické a sociálne aspekty alternatívnej formy neformálneho vzdelávania,“ doplnila Kukučová.
Počas šiestich týždňov pravidelných pondelkových stretnutí sa projektu Na krídlach múzy zúčastnilo dohromady 153 ľudí.
Zdroj: Mgr. Dominika Kukučová – odborná garantka projektu (Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici)