Pribudli nové služby, zrekonštruovali sa budovy, vybudovali nové špecializované zariadenia. Pozrite sa s nami, k akým najväčším zmenám a vylepšeniam prišlo v sociálnej oblasti v posledných rokoch.
Veľkou pomocou pre rodiny s deťmi so zdravotným postihnutím do 7 rokov veku bolo spustenie služby včasnej intervencie v Centre sociálnych služieb DOMINO v Prievidzi, ku ktorej kraj pristúpil v roku 2017. Odborní zamestnanci bezplatne pomáhajú nielen v priestoroch zariadenia, ale aj v domácom prostredí rodiny. V tom istom roku bolo v krajskom meste otvorené špecializované zariadenie, a to autistické centrum v CSS-DEMY, ktoré pre 30 klientov poskytuje všetky formy sociálnej služby – celoročné, týždenné i ambulantné. Zariadenie je určené pre fyzické osoby po ukončení povinnej školskej dochádzky. Službu pre rovnakú cieľovú skupinu sme priniesli aj na hornú Nitru. Ambulantnou formou je poskytovaná v špecializovanom zariadení Centra sociálnych služieb – DOMINO v Prievidzi. Jej kapacita je 8 ľudí.
Pomoc v zariadeniach sociálnych služieb nájdu aj osoby s telesným postihnutím, konkrétne v novo zrekonštruovaných priestoroch CSS-AVE. Postcovidovú starostlivosť po prekonaní ťažkého priebehu ochorenia COVID-19, ale aj ďalších neurologických ochorení nevyžadujúcich si umiestnenie v zdravotníckych zariadeniach ponúka špecializované zariadenie v priestoroch CSS-Lúč. „Jeho prevádzka je situovaná v priestoroch NsP Považská Bystrica, vďaka čomu vieme využiť aj pracovisko spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek v odbore fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia,“ povedala Elena Nekorancová, vedúca Oddelenia sociálnej pomoci Úradu TSK. V uplynulých mesiacoch začali zamestnanci Centra sociálnych služieb Nádej pre okres Považská Bystrica terénnou formou poskytovať ďalšiu bezplatnú sociálnu službu, a to podporu samostatného bývania. „Je to služba na podporu samostatnosti, nezávislosti a sebestačnosti fyzickej osoby zameraná najmä na pomoc pri prevádzke domácnosti, pri hospodárení s peniazmi, pri vybavovaní úradných záležitostí, predchádzanie a riešenie krízových situácií či podporu spoločensky primeraného správania,“ priblížila Elena Nekorancová, vedúca Oddelenia sociálnej pomoci Úradu TSK.
Župa sa v posledných mesiacoch dostáva z vývojovej do testovacej fázy v rámci Projektu AAL (aktívneho asistovaného života) v podmienkach TSK. Za pomoci IDA - inteligentnej domácej asistentky a s využitím moderných technológií budú v kraji vytvorené podmienky pre poskytovanie sociálnej služby monitorovania a signalizácie potreby pomoci. „Prinesieme tak pocit bezpečia do prirodzeného prostredia osamelo žijúcich seniorov a osôb so zdravotným postihnutím,“ dodala Elena Nekorancová. Kraj má v sociálnej oblasti aj ďalšie plány, tie prinesieme v tlačovej správe už čoskoro.