Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Štát trestá samosprávy, ktoré mu pomáhali v najťažších časoch

Protiinflačný balíček, ktorý rozdelil politickú scénu a spôsobil vrásky najmä samosprávam, sa po vete prezidentky vrátil do parlamentu. Jeho schválenie bude mať za následok rozsiahle problémy pre samosprávy, ktoré chýbajúce financie budú musieť hľadať inde. Kde? Pozrite si vystúpenie trenčianskeho župana v pléne NR SR.

„Rozumiem, že chceme dať viac financií rodinám s deťmi, aby žili lepšie, ale nerobme to na úkor rozpočtov regionálnych samospráv a samospráv miest a obcí. Čo také zlé, za obdobie posledných 2-3 rokov, samosprávy urobili, keď sú takýmto spôsobom trestané? Pomáhali štátu zvládať pandémiu, podieľali sa na povinnom testovaní, veľkokapacitnej vakcinácii, boli oporou tejto krajine, aj keď prišla utečenecká kríza a vojna na Ukrajine. A ideme ich trestať v dobe, kedy nám rastú ceny energií, vstupných komodít pri rôznych obstarávaniach, rastie nám inflácia a čaká nás aj splácanie pôžičiek, ktoré sme dostali na investície či covidových pôžičiek od vlády. Narastajú nám ceny pri realizácii investícií, ktoré nemôžeme nechať rozostavané a musíme zvládnuť aj kofinancovanie eurofondov. Tie musíme minúť do konca roku 2023, inak Slovensko príde o niekoľko stoviek, možno miliárd eur. Veľmi sa nás dotklo aj vrátenie niektorých dotácií, ktoré sme dostali od vlády v minulých rokoch a nemohli byť čerpané kvôli covidu.“

Spôsob prerokovania tohto zákona cez skrátené legislatívne konanie je zarážajúci, chýbal dialóg s ÚMS, Združením samosprávnych krajov SK8 či ZMOSom. Ide o veľké zmeny, ktoré postihnú 8 samosprávnych krajov a viac ako 2900 miest a obcí. Samosprávne kraje budú mať problém zostaviť vyrovnaný bežný rozpočet, samosprávy budú musieť obmedzovať služby pre občanov. V mestách a obciach sa to premietne do miestnych daní, v samosprávnych krajoch napr. do zníženia počtu autobusov, zastavenia niektorých investičných akcií, zvyšovania poplatkov v školských internátoch, jedálňach či zariadeniach sociálnych služieb. Aby sme vôbec prežili, budeme si musieť brať úvery.“

Národná rada SR v stredu prelomila veto prezidentky SR Zuzany Čaputovej k zákonu o financovaní voľného času dieťaťa. Poslanci tak nevyhoveli jej pripomienkam, aby sa zo zákona vypustili ustanovenia účinné až od 1. januára budúceho roka. Podľa medializovaných informácií by sa mala prezidentka po prelomení veta obrátiť na Ústavný súd SR s otázkou, či proces schvaľovania tohto zákona bol v súlade s Ústavou SR.

autor: lk

Fotogaléria

zdroj foto: tasr
zdroj foto: Ivan Majerský, Pravda
ilustračná foto, zdroj: sme
ilustračná foto, zdroj: sme
ilustračná foto, zdroj: pravda
ilustračná foto, zdroj: sme
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK