Počas vodíkového workshopu, ktorý hostil župný úrad, Trenčianska župa oficiálne podpísala prihlášku do Národnej vodíkovej asociácie Slovenska. Od členstva si sľubuje spojenie kľúčových aktérov, firiem i vedeckých inštitúcií k vytvoreniu vodíkových údolí.
Priemyselné Považie a uhoľný región hornej Nitry sú ašpirantami na vytvorenie tzv. vodíkových údolí, v ktorých by sa mohli realizovať projekty od výroby vodíka po jeho spotrebu. Vodík predstavuje zaujímavý spôsob, ako nahradiť využívanie fosílnych palív a znižovať emisie CO2. „Trenčiansky samosprávny kraj chce využívať vodík hlavne na znižovanie emisií v doprave. V súčasnosti autobusy, ktoré používame v prímestskej autobusovej doprave, jazdia na naftu s ekologickými motormi EURO 6. Župa chce v budúcnosti obstarať určitý počet vodíkových autobusov pre prímestskú autobusovú dopravu, začať chceme na hornej Nitre,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška s tým, že na nákup autobusov chceme využiť financie z Fondu spravodlivej transformácie. Okrem toho TSK pripravuje krajskú vodíkovú stratégiu, ktorá bude vychádzať z Národnej vodíkovej stratégie. Takmer hotová je tiež štúdia využitia vodíkových autobusov na hornej Nitre, v ktorej sú bližšie špecifikované niektoré linky či náklady na obstaranie takýchto autobusov a ich prevádzku.
Národná vodíková asociácia Slovenska združuje samosprávne kraje, verejné inštitúcie, univerzity a výskumné organizácie za účelom ich prepojenia s podnikateľskými subjektmi na Slovensku a vytvorenia vodíkového hospodárstva. V súčasnosti má viac ako 60 členov. „Leitmotívom fungovania asociácie je podpora nízkoemisného vodíka. Hlavným cieľom je podporovať vodík vyrobený z obnoviteľných zdrojov energie, resp. zo zdrojov, ktoré sú nízkoemisné,“ uviedol Peter Hegeduš, člen výkonného výboru Národnej vodíkovej asociácie Slovenska s tým, že vodík si vieme vyrobiť doma a nemusíme ho dovážať.