Doklad o tom, že Tance s vyhadzovaním v myjavsko-trenčianskej oblasti sú súčasťou Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska, si predstavitelia CTK v Myjave prevzali koncom decembra na galaprograme v Rusovciach.
Tance s vyhadzovaním partnerky sú už druhým prvkom, ktorý sa podarilo vďaka Centru tradičnej kultúry v Myjave zapísať do prestížneho zoznamu. Nachádza sa v ňom aj tylová paličkovaná čipka Myjavskej pahorkatiny, rífová píšťala z Brvnišťa či fujara trombita z Lúk. „Neexistuje folklórny kolektív, ktorý by mal tance z Myjavy vo svojom repertoári a ich súčasťou by nebol práve niektorý z vyhadzovaných tanečných motívov. Nakoľko ide o veľmi atraktívny prvok, naším cieľom nebola jeho popularizácia. Chceli sme zmapovať jeho historický vývoj a zapísať pôvodnú formu, aby sme získali výraznejšiu ochranu prvku v pôvodnej podobe,“ vysvetľuje v rozhlasovej relácii riaditeľka CTK v Myjave Viera Feriancová. Táto forma tanca sa vyvíjala od 16. storočia na území medzi mestami Trenčín a Myjava a v podhorských oblastiach Považského Inovca južne od Nového Mesta nad Váhom, pričom v každej dedine má svoju špecifickú podobu. V inej oblasti Slovenska by ste tanec, v ktorom tanečník vyhadzuje tanečnicu na svoje stehno, boky či plece, len márne hľadali.
Prípravy nominačného spisu k zápisu prvku začali v priebehu roka 2020, k zápisu prvku do zoznamu došlo v roku 2021, slávnostné vyhlásenie nových zapísaných prvkov sa konalo v roku 2022. Ak vás táto téma zaujala, vypočujte si o nej viac v relácii RTVS z cyklu Poklady západného Slovenska.