Zhodli sa žiaci zo šestice základných škôl v Trenčianskom kraji, zapojených do výzvy projektu Life IP – Zlepšenie kvality ovzdušia na Slovensku. Na školách merali mieru znečistenia ovzdušia vplyvom dopravy.
Experiment prebiehal na základných školách v Beluši, Udiči, Trenčíne, Novom Meste nad Váhom, Slatine nad Bebravou a Prievidzi. Meranie oxidu dusíka v tzv. zelenej a červenej zóne malo upriamiť pozornosť detí aj dospelých na zlúčeniny, nebezpečné najmä pre deti. Tie sú vzduchom, znečisteným dopravou, ohrozené viac ako dospelí, lebo dýchajú bližšie k zemi a ich orgány sú stále vo vývoji. „Problémom sú samotní rodičia. Mnohí si neuvedomujú, že tým, že dovezú dieťa až priamo pred budovu školy, dovezú zároveň aj emisie,“ hovorí Veronika Basta z Ministerstva životného prostredia SR. To, že do celého experimentu boli zapojení aj žiaci, vnímajú pozitívne aj ich pedagógovia. „Projekt považujem za veľmi prínosný. Umožňuje nám krásne prepájať vyučovanie a teoretické poznatky, ktoré nie sú pre deti vždy záživné, s praxou. Svoje výsledky môžu prezentovať, čím získajú tzv. mäkké zručnosti. Zároveň je to pre ne dôležitý moment, že ich je počuť a ich hlas je dôležitý,“ zhodnotila Ivana Mikušová zo ZŠ s MŠ Slatina nad Bebravou.
A čo navrhujú školáci, aby sa nebáli dýchať? Jednohlasne sa zhodujú na tom, že je nutné znížiť počet áut, ktoré prichádzajú do a pred školu. Budeme radšej chodiť pešo, na bicykli, alebo autobusom, odkazujú a svoje poznatky z meraní budú ďalej šíriť na plenárnom zasadnutí ZRŠ či prezentovať zástupcom samospráv. Viac o tejto problematike sa dozviete aj na webovom sídle populair, prípadne si príďte osobne pozrieť výstavu vo vestibule župy.