V rámci neho budú môcť obyvatelia kraja stretnúť a spoznať mnoho inšpiratívnych ľudí, ktorí so sebou prinesú silné príbehy a môžu sa pochváliť nespočetnými športovými úspechmi. Program je naozaj bohatý, nechýbajú v ňom diskusie s paralympionikmi, výstava fotografií či Trenčianska župná paralympiáda. Srdečne vás pozývame!
Program celého týždňa odštartoval výstavou fotografií z paralympiády v Tokiu 2022 v priestoroch župného úradu a vyvrcholí Trenčianskou župnou paralympiádou na Základnej škole Radovana Kaufmana v Partizánskom 28. júna. „V troch športoch – para stolnom tenise, para bedmintone a v bocci prebehne regulérna súťaž, ostatné športy budú ukážkové a bude možné si ich aj vyskúšať. Na námestí je pripravený aj bohatý program, hudobné vystúpenia či výstava fotografií,“ prezradil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš. „Súčasťou tohto týždňa budú tiež besedy s paralympionikmi v 3 mestách – Považská Bystrica, Trenčín a Prievidza. Chceme ukázať mladým ľuďom, ako je možné fungovať a dokonca športovať s hendikepom. Mala by to byť motivácia pre nás všetkých,“ pokračoval trenčiansky župan Jaroslav Baška. Práve na besedách bude možné stretnúť výnimočné osobnosti, napríklad aj najúspešnejšieho paralympionika Trenčianskeho kraja, paralyžiara Jakuba Kraka. „Slovenský paralympijský výbor je lídrom myšlienok inklúzie, integrácie a spájania, vecí, ktoré majú veľkú budúcnosť. Preto sa sústredíme najmä na mladú generáciu, kde vidíme nedostatky v edukácii. Budúcnosť Slovenska je v mladých ľuďoch,“ zdôraznil predseda výboru.
Župa aj Slovenský paralympijský výbor si vzájomnú spoluprácu, ktorá odštartovala v minulom roku podpisom memoranda, pochvaľujú. „Jeden z veľkých projektov, ktorý máme teraz rozbehnutý aj za pomoci finančných prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR, je debarierizácia na našich 29 stredných školách, či už je to prístavba výťahov alebo vybavenie učební. Čo sa týka samotného športu, snažíme sa, aby všetky športoviská, ktoré realizujeme na našich stredných školách boli bezbariérové. Najväčšou investíciou, ktorá aktuálne prebieha je výstavba hokejovej haly pre Hokejovú akadémiu v Trenčíne pri našej strednej športovej škole, kde by sa v budúcnosti mohol hrať aj parahokej,“ zhrnul aktivity kraja v rámci debarierizácie župan. Práve mladí športovci zo Strednej športovej školy v Trenčíne prišli týždeň paralympijského športu v kraji podporiť osobnou účasťou. Za prospešný krok župan označil aj fungovanie kancelárie Centra včasnej pomoci v rámci národného projektu Sme si rovní na Úrade TSK.
Jednou z dôležitých častí SPV je prevencia pred situáciami, ktoré spôsobujú trvalé poškodenie zdravia. „Myslím si, že Slovensko robí veľmi málo v tejto oblasti. Preto je potrebné upriamiť pozornosť na to, že ľudí so zdravotným znevýhodnením neubúda, ale pribúda. V rámci kampane prevencia upozorňujeme, že veľmi veľa zranení je spôsobených skokmi do vody. V paralympizme máme veľa paralympionikov, ktorí práve nezodpovedným skokom do vody zostali trvalo odkázaní na pohyb s pomocou vozíka alebo to malo aj fatálnejšie následky. V piatok spúšťame ďalšiu kampaň venovanú dopravným nehodám a mikrospánku,“ vyzdvihol ďalšiu dôležitú oblasť súvisiacu s letnou dovolenkovou sezónou Ján Riapoš. V rámci oficiálneho otvorenia Týždňa paralympijského športu v Trenčianskom kraji bol do rúk trenčianskeho župana odovzdaný defibrilátor, ktorý daroval dlhoročný partner Slovenského paralympijského výboru, spoločnosť Pharmacare Slovakia.