O jednotlivé župné zelené aktivity je veľký záujem, zamestnankyne Úradu TSK o ňom šíria cenné informácie na tematických workshopoch.
V Bratislave boli odprezentované informácie o využití dát ohľadom životného prostredia pri práci s učiteľmi či školami, ale aj téma kvality ovzdušia a jeho ochrany. „Zelená župa bola označená za príklad dobrej praxe, hodný nasledovania, a to v oblasti tvorby ekoporadenských nástrojov, ako sú ekomapa a ekoporadňa, ako aj spôsobmi, ktorými aktérov v kraji oslovujeme a zapájame, či environmentálne výchovnými činnosťami v oblasti zvyšovania povedomia o ochrane ovzdušia,“ prezradila Martina Kedrová, manažérka prípravy a implementácie projektov v oblasti environmentálnej výchovy.
O ekomape i ďalších aktivitách Zelenej župy s dôrazom na ekovýchovu sa dozvedeli žiaci i učitelia, ktorí sa v Moravskom Lieskovom zúčastnili workshopu na tému Biodiverzita v školskej záhrade. Ten bol financovaný z grantovej schémy Zelené oči. Priestor E.K.O. centra ŽiTo v SÝPKE poskytuje zázemie pre väčšie i menšie kultúrne podujatia. Workshop bol opäť ukážkovým osvetovým podujatím, ktoré sa uskutočnilo v rámci reportérskej výzvy Z triedy na záhradu s Ekomapou TSK, podporenej tiež z grantu Zelené oči.
Výmena skúseností k príkladom dobrej praxe v oblasti environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety (EVVO) bola predmetom stretnutia zástupcov samosprávnych krajov. Uskutočnilo sa v Žilinskom samosprávnom kraji, jeho témou bolo financovanie EVVO v krajoch. „Diskusia bola zameraná na podporu EVVO v jednotlivých krajoch, možnosti získania dotácií a externých finančných zdrojov, ako aj podpory tejto témy v jednotlivých krajoch. Trenčiansky samosprávny kraj bol opäť raz príkladom dobrej praxe so svojou realizáciou Krajskej koncepcie environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety,“ dodala Martina Kedrová.