Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
Otočte mobil pre plnohodnotnú verziu webu

Škola podporuje študentov k efektívnemu, no i kritickému využívaniu umelej inteligencie

Ako umelá inteligencia mení svet vzdelávania a umenia bolo ústrednou témou konferencie pripravenej študentmi župnej Strednej odbornej školy Jána Antonína Baťu v Partizánskom, určenej pre žiakov základných a stredných škôl z celého okresu. Tí sa vďaka interaktívnym prednáškam prizvaných odborníkov dozvedeli o bohatom potenciáli i možných rizikách využívania umelej inteligencie v rôznych oblastiach vedy či každodenného života.

Vedecko-technická konferencia v priestoroch Strednej odbornej školy J. A. Baťu v Partizánskom sa už tretí raz stala úspešným podujatím organizovaným študentmi jej technických odborov. Séria interaktívnych prednášok, cielených na žiakov základných a stredných škôl z okresu Partizánske, bola tentokrát ladená do problematiky umelej inteligencie (UI). „Výber témy tohtoročnej konferencie nebol náhodný. Umelá inteligencia je nástroj, ktorý buď zmení svet alebo nám môže nejakým spôsobom ublížiť. V umelej inteligencii vidím veľké výhody, a preto aj našich žiakov učíme, ako ju správne používať, aby tento tenký ľad neprekročili a nestala sa pre nich hrozbou,” vysvetlila Katarína Hartmannová, riaditeľka SOŠ J. A. Baťu Partizánske. Vedenie strednej odbornej školy potvrdilo, že svojich študentov aktívne podporuje v efektívnom využívaní umelej inteligencie aj v rámci edukačného procesu, avšak dôraz kladie na potrebu spracovávania informácií s kritickým nadhľadom. „Naši žiaci a učitelia používajú umelú inteligenciu vo všetkých odboroch a predmetoch. Vďaka nej si pripravujú rôzne projekty či eseje. Čo sa týka hodnotenia takýchto prác, učitelia dávajú doplnkové otázky, aby sa študenti nad problematikou hlbšie zamysleli. A to hlavne preto, že je dôležité vedieť sa umelej inteligencie správne spýtať, aby im vedela vyhodnotiť informácie, ktoré sú pre nich relevantné,” doplnila riaditeľka.

Okrem študentov odbornej školy vystúpili na konferencii so svojimi podnetnými príspevkami, napríklad o spracovaní vedeckých dát a tvorbe odborných výstupov, aj špecialisti z danej oblasti, pôsobiaci na vysokých školách ako sú Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre. Svojimi pracovnými skúsenosťami s UI zaujal tiež úspešný influencer Tomáš Kromka, ktorého sledovatelia poznajú najmä zo sociálnej siete LinkedIn. Ten študentom vyzdvihol najmä to, že UI nie je budúcnosťou, je už prítomnosťou, a preto je potrebné naučiť sa ju v živote správne aplikovať: „Ľudia sa boja všetkého, čo príde nové. Boja sa toho, že im umelá inteligencia zoberie prácu. Ale ja stále tvrdím, že prácu vám nezoberie umelá inteligencia, zoberú vám ju ľudia, ktorí ju vedia využívať.” Spätná väzba zo strany zúčastnených študentov potvrdila, že dnešní mladí ľudia si uvedomujú nevyhnutnosť koexistencie s UI, vnímajúc najmä jej výhody, ale i potrebu premýšľania nad jej potenciálnymi nebezpečnými vplyvmi.

autor: pm
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK