Na Úrad Trenčianskeho samosprávneho kraja zavítal splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Na stretnutí so županom diskutovali o možnostiach čerpania financií z rôznych fondov práve na zlepšenie podmienok a inklúziu Rómov v Trenčianskom kraji.
Životné podmienky a dostupnosti vybraných služieb Rómov na Slovensku mapuje Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v tzv. Atlase rómskych komunít. Jedným z cieľov tejto aktivity je aj zvýšenie efektívnosti čerpania finančných zdrojov na realizáciu aktivít určených pre marginalizované komunity. Úrad splnomocnenca pod vedením Alexandra Daška zabezpečuje tiež vzájomnú kooperáciu medzi vládou a jednotlivými samosprávami. V aktuálnom zásobníku projektov sa nachádza približne 50 projektov v územnej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja. Jedným z projektov, ktorý má potenciál stať sa ukážkovým príkladom čerpania európskych financií v rámci Slovenska, je projekt revitalizácie problematického územia mesta Bánovce nad Bebravou. Plánom je toto územie vrátane celej infraštruktúry obnoviť tak, aby vo výsledku priestor priniesol úžitok nielen rómskej komunite, ktorá tu žije, ale i celému blízkemu okoliu. Výhodou realizácie projektov Programu Slovensko, financovaných v rámci opatrení určených na podporu sociálno-ekonomického začlenenia marginalizovaných komunít pritom je, že povinné spolufinancovanie samospráv je vo výške 0 percent, investície sú teda kompletne hradené z európskych fondov a zo štátneho rozpočtu.
Predseda TSK Jaroslav Baška diskutoval s Alexandrom Daškom aj o ďalších samosprávach v kraji, ktoré roky riešia otázky inklúzie rómskych komunít. Problematickou je nielen bytová otázka a začlenenie do pracovného procesu, ale najmä vzdelávanie už od útleho veku. Župan na záver odporučil splnomocnencovi navštíviť zrekonštruovaný Draškovičov kaštieľ v Čachticiach, kde je časť expozície venovaná práve rómskej komunite regiónu, ktorej členovia sa živili prevažne kováčstvom.