Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
Otočte mobil pre plnohodnotnú verziu webu

Alexander Dubček

Busta Alexandra Dubčeka na Úrade TSK

Alexander Dubček

"Žime a konajme tak, aby hranice ľudí nerozdeľovali, ale spájali."

(27. november 1921 Uhrovec – 7. november 1992 Praha)

 

Alexander Dubček pochádzal z obce Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou. Otec Štefan a matka Pavla boli členmi spolku Interhelpo (združenie malo za cieľ budovať socializmus v ZSSR). Mladá rodina tak na čele s otcom – vyučeným stolárom a presvedčeným komunistom v roku 1925 odchádza do Sovietskeho zväzu.  V začiatkoch prebývajú v kirgizskom meste Biškek a neskôr do roku 1938 v meste Nižnij Novgorod.

Následne rodina prichádza tesne pred druhou svetovou vojnou opäť na Slovensko, kde sa Dubček pripája k činnostiam súvisiacim s Komunistickou stranou Slovenska. Mladému Alexandrovi sa podarilo vyučiť za strojného zámočníka a istý čas ostáva pri remesle v Dubnici nad Váhom. Ovplyvnený rodinným postojom k ideám socializmu vstupuje v roku 1944 spolu so svojím bratom Júliusom do Slovenského národného povstania, kde je neskôr ranený a o brata prichádza. Po skončení druhej svetovej vojny sa naplno začleňuje do bežnej pracovnej činnosti, konkrétne ako robotník vo fabrike na výrobu droždia v Trenčíne. Zakrátko však svoju kariéru smeruje opäť do politiky, kde zastáva niekoľko pozícii v oblastných a neskôr krajských štruktúrach komunistickej strany. V roku 1955 odchádza študovať do Sovietskeho zväzu politické vedy.

Po návrate v roku 1958 sa politicky angažuje už aj v Bratislave. Kariérny postup zanieteného straníka nenechal na seba dlho čakať. V tom istom roku obsadzuje Dubček významnú pozíciu prvého tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska. V nasledujúcich rokoch je Dubčekova činnosť známa najmä pre konflikt so spolustraníkom Antonínom Novotným (prvý tajomník ÚV KSČ), z ktorého neskôr ťaží a v roku 1968 preberá jeho funkciu. Jeho funkčné obdobie sa nieslo v uvoľnenejšej atmosfére a snahe k reformným zmenám v Komunistickej strane Česko-Slovenska. Udalosti z augusta toho roku zamiešali karty na celej politickej scéne. V noci z 20. na 21. augusta vstúpili vojská Varšavskej zmluvy na územie Česko-Slovenska s úmyslom obsadiť, okupovať a kontrolovať politické a ideologické smerovanie štátu. V tú istú noc bol Dubček odvedený dvoma príslušníkmi do lesa na neznáme miesto za mesto. Z jeho neskorších výpovedí zaznelo, že mal pocit, ako by mala nastať jeho posledná hodina. Neskôr je spolu s prezidentom Ludvíkom Svobodom a ostatnými vplyvnými spolustraníkmi násilne odvedený do Moskvy, kde boli nútení podvoliť sa diktátu Moskvy. Podpísaním tzv. Moskovského protokolu sa liberalizácia a napredovanie krajiny zastavilo. Samotný Dubček bol nútený navzdory svojmu presvedčeniu prijímať opatrenia vedúce k potláčaniu demokracie a ľudských práv. Jeho postoj sa však nezhodoval s vtedajšou politickou garnitúrou, následkom čoho bol Dubčekov odchod z funkcie 17. apríla 1969. V nej ho nahradil Gustáv Husák, s ktorým nemali vrúcny vzťah. Dubček sa na pár mesiacov stáva predsedom Federálneho zhromaždenia a krátko na to veľvyslancom v Turecku.

V júni 1970 bol však pozbavený všetkých funkcií a členstiev súvisiacich s jeho politickou činnosťou, upadá do nemilosti a stáva sa terčom sledovania a špionáže od ŠTB (štátnej bezpečnosti). V decembri 1970 sa zamestnáva na ponúknutom poste v podniku Západoslovenské štátne lesy ako mechanizátor, v ktorom zotrvá až do dôchodku v roku 1981.

Opätovne politicky ožíva začiatkom roka 1989. Stáva sa predsedom federálneho zhromaždenia a po návrhu Európskeho parlamentu sa stáva aj laureátom Sacharovovej ceny za slobodné myslenie. Spoločne s Václavom Havlom predstavuje symbol novonastolenej demokratickej éry. Neskôr získava ambíciu stať sa prezidentom republiky, no svoj súboj s Václavom Havlom prehráva, resp. sa volieb ako kandidát nezúčastňuje. Začiatkom roku 1992 sa stáva predsedom Sociálnodemokratickej strany Slovenska, ktorá sa v júni toho roku dostala do parlamentu.

Dňa 2. septembra 1992 smerovalo Dubčekovo služobné auto na rokovanie do Prahy. Na 88. kilometri neďaleko mesta Humpolec vozidlo havarovalo. Alexander Dubček bol s vážnymi zraneniami prevezený do pražskej nemocnice, kde dňa 7. novembra 1992 vo veku nedožitých 72 rokoch zomrel. Pochovaný je na bratislavskom cintoríne v Slávičom údolí.

(zdroj: biografia.sk)

 

Vedeli ste, že?

  • Od decembra 1969 do júna 1970 bol Alexander Dubček veľvyslancom ČSSR v Turecku.
  • V roku 1988, pri príležitosti 900. výročia svojho založenia, sa najstaršia univerzita v Európe - v talianskej Bologni rozhodla udeliť A. Dubčekovi čestný doktorát v odbore politických vied.
  • Sacharovovou cenou za slobodu myslenia ocenil Dubčekovo reformné úsilie aj Európsky parlament (EP), ktorý mu túto cenu udelil v decembri 1989.
  • Narodil sa v Uhrovci v miestnej škole – v rovnakom dome ako Ľudovít Štúr.
  • Slovensko si osobu Alexandra Dubčeka uctilo aj nakrútením celovečerného filmu, na ktorý sa boli pozrieť obaja jeho synovia Pavol aj Milan, ale napríklad aj Dubčekova vnučka Jana.
  • Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne bola založená 1. júla 1997 ako štátna vysoká škola. Patrí medzi najmladšie univerzity v Slovenskej republike.
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK