Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
Otočte mobil pre plnohodnotnú verziu webu

Ľudovít Štúr

Busta Ľudovíta Štúra na Úrade TSK

Ľudovít Štúr

"Kým duch v národe, národ žije."

(28. október 1815 Uhrovec - 12. január 1856 Modra)

 

Ľudovít Štúr, syn učiteľa a organistu Samuela Štúra a jeho manželky Anny (rodenej Michalcovej), sa narodil 28. októbra 1815 v Uhrovci. Vo svojom rodisku získal základné vzdelanie a od roku 1828 pokračoval v štúdiách na nižšom evanjelickom gymnáziu v Rábe (Györ). Po absolvovaní dvoch ročníkov v Rábe sa Štúr zapísal na evanjelické lýceum do Bratislavy.

Vďaka zodpovedným učiteľom sa u Štúra prebudil záujem o slovanskú kultúru. V roku 1829 odišiel študovať na evanjelické lýceum do Bratislavy. V Bratislave v tom čase viedol Katedru reči a literatúry česko-slovenskej profesor Palkovič. Ako jeho žiak bol Štúr vzorným a usilovným študentom so zapálením pre slovanstvo. Angažoval sa aj ako člen spolku Spoločnosti česko-slovenskej, ktorej sa v roku 1835 stal aj predsedom. O rok neskôr sa za účasti Štúra a jeho nasledovníkov uskutočnil výstup na hrad Devín. Každý z členov si prisvojil stredné slovanské meno. Ľudovít Štúr si vybral meno Velislav.

Piateho apríla 1837 po študentských nepokojoch na bratislavskom lýceu bola Spoločnosť česko-slovenská zakázaná. O týždeň neskôr založil Štúr Ústav reči a literatúry československej. Ústav mal pokračovať v činnosti Spoločnosti. V roku 1838 odišiel Štúr na štúdiá do Halle. Po dvojročnom štúdiu v Nemecku sa vrátil naspäť do Uhorska. Zastávkou sa mu stala Praha, kde navštívil Jána Pospíšila – tlačiara časopisu Květy, do ktorého Štúr prispieval svojimi článkami. Počas svojho pobytu v Prahe si Ľudovít Štúr poranil ruku a ostal v starostlivosti Pospíšilovej rodiny. Pri tejto nešťastnej príležitosti sa zoznámil s Pospíšilovou dcérou Máriou Pospíšilovou, s ktorou prežil krátky románik. Avšak skôr ako precitol v lásku k nej, uprednostnil riešenie slovenskej otázky v Uhorsku a z Prahy odišiel.

Po návrate opäť pôsobil ako zástupca na katedre profesora Palkoviča. V tomto období začal vyvíjať snahu o zamedzenie útlaku maďarskej časti národa tzv. maďarizácie. Opakovane posielal sťažnosti, ale aj žiadosti na Viedenský dvor, no neúspešne. Usiloval sa najmä o vydávanie slovenských novín. Začiatkom roku 1843 prišiel s myšlienkou jednotného slovenského jazyka vychádzajúceho zo základov stredoslovenského nárečia. V júni toho istého roku sa Štúr stretol spolu s Hurbanom a Hodžom na Hurbanovej fare v Hlbokom za účelom kodifikácie spisovnej slovenčiny. O dva roky neskôr dostáva Štúr povolenie od panovníka vydávať noviny, následne tak vznikli Slovenské národné noviny s literárnou prílohou Orol tatranský.

Spolupráca so zemanom Mikulášom Ostrolúckym, do ktorého dcéry Adely sa zahľadel, mu otvorila dvere aj do politiky. Z pozície zvoleného poslanca mesta Zvolen vstupuje v roku 1847 na Uhorský snem v Bratislave. Ako rečník viedol súboj s liberálom Lajosom Kossuthom, vtedajším stúpencom maďarizácie. Uhorský snem v roku 1848 prerušila revolúcia vo Francúzsku. Kvôli hrozbe silnejúcej maďarizácie zorganizoval Ľudovít Štúr Slovanský zjazd v Prahe. Následne uhorská vláda vydala na Štúra, Hurbana a Hodžu zatykač. Tí 15. septembra založili spoločne vo Viedni Slovenskú národnú radu. Nezáujem a ignorácia Štúrových žiadostí na Viedenskom dvore ho prinútila začať sa venovať literárnej činnosti.

V roku 1851 zomrel jeho brat Karol Štúr, neskôr aj otec Samuel. Ľudovít sa aj preto odsťahoval do Modry, miesta pôsobiska brata Karola. Vo svojej tvorbe aj napriek policajnému dohľadu nepoľavoval. V roku 1853 zomrela aj jeho matka Anna. Ľudovít Štúr 22. decembra 1855 počas poľovačky v snahe preskočiť potok sa nešťastnou náhodou postrelil. Na následky zranenia Štúr 12. januára 1856 v Modre zomiera.

(zdroj: www.biografia.sk)

 

Vedeli ste, že?

  • Okrem latinčiny počas svojho života Ľudovít Štúr výborne ovládal maďarský, nemecký, francúzsky, grécky jazyk a slovanské jazyky - predovšetkým poľský, srbo-chorvátsky, ruský a učil sa aj hebrejčinu a angličtinu. Štúr na lýceu prednášal českú a poľskú gramatiku a dejepis. Súkromne viedol rozsiahlu korešpondenciu s významnými osobnosťami slovanského sveta.
  • V roku 1841 Ľudovít Štúr napísal dielo Starý a nový věk Slováku v staročeštine, ktoré vyšlo prvýkrát až v roku 1935 v origináli, po slovensky vyšlo prvýkrát až v roku 1994.
  • Rodný dom Ľudovíta Štúra v Uhrovci bol vybudovaný v rokoch 1964-65 a neskôr v roku 1979 reinštalovaný. V súčasnosti je považovaný za národnú kultúrnu pamiatku.
  • Prezident Slovenskej republiky každoročne udeľuje Rád Ľudovíta Štúra I., II., a III. triedy 1. januára pri vzniku Slovenskej republiky.
  • Existujú desiatky ulíc v slovenských mestách pomenovaných po Ľudovítovi Štúrovi.
  • Mesto Štúrovo nesie meno práve po Štúrovi.
  • Ľudovít Štúr sa nikdy neoženil. Všetko svoj čas a úsilie totižto venoval slovenskému národu.
  • Spolu s J. M. Hurbanom založili Spolky miernosti, teda spolky bojujúce proti alkoholizmu.
  • V roku 1846 vydal Štúr spis Nárečie slovenské alebo potreba písania v tomto nárečí, v ktorom obhajoval nevyhnutnosť nového spisovného jazyka a v tom istom roku vyšlo jeho jazykovedné dielo Náuka reči slovenskej, obsahujúce základy novej gramatiky.
Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK