Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici realizovalo projekt z Fondu na podporu umenia s názvom „Učíme sa o ľudovom odeve“. Jeho cieľom bolo predstaviť ľudovú kultúru žiakom špeciálnych škôl.
Pracovníci múzea navštívili v júni školy v Považskej Bystrici, Púchove, Bytči a v Dubnici nad Váhom. Vzdelávanie bolo rozdelené na prednášku spojenú s ukážkami a na tvorivé dielne venované aplikovaniu ľudových vzorov. Etnológovia múzea sa zamerali na odevnú kultúru troch vybraných obcí; Dolná Mariková (okres Považská Bystrica), Záriečie (okres Púchov) a Horná Poruba (okres Ilava). Poslucháčom vysvetlili z akých materiálov sa kedysi vyrábali odevy, aké boli výhody prírodných materiálov oproti súčasným a tiež ako sa líšili pracovný a sviatočný odev. Počas prednášky sa žiaci oboznámili s tkaninami vizuálne a hmatovo. V tvorivej dielni pracovníci múzea predtlačili na látky vzory z regionálnych výšiviek a tie následne deti farebne vyzdobili fixkami na textil podľa vystavenej predlohy.
Múzejníci pripravili pre deti originálny pracovný zošit s úlohami. Súčasťou projektu bola tiež vydaná brožúra „Ľudový odev stredného Považia“, na ktorej sa odborne podieľalo aj Ústredie ľudovej umeleckej výroby a Múzeum Martina Benku v Martine. Projektu „Učíme sa o ľudovom odeve“ z mimoriadnej výzvy Umenie pre školy sa zúčastnilo celkovo 184 účastníkov, z toho 142 žiakov špeciálnych materských, základných a praktických škôl. Projekt bol realizovaný z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia, spolufinancovaný Trenčianskym samosprávnym krajom a z rozpočtu Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici. Vedenie škôl uvítalo, že tento projekt, ktorý múzeum realizovalo, bol pre školy zdarma.