Hrad Čachtice je pôvodná hraničná pevnosť spomínaná už v II. pol.13. storočia, keď ho Kazimírovi synovia Peter a Pongrác ubránili pred nájazdom českého kráľa Otakara II.
V 14. stor. sa spomína hrad Čachtice ako kráľovský a má kastelána.
Prvá listinná zmienka o obci je z roku 1263 „ Cehtje", keď patrila k Nitrianskemu hradu. V roku 1392 sa stal majetkom Stibora zo Stiboríc, ktorý ho dal prestavať. V 15. a 16. storočí často menil majiteľov, až sa dostal do vlastníctva Nádasdyovcov. Pavol Nádasdy, významný vojvodca na bojiskách s Turkami a jeho krásna manželka Alžbeta Bátori z rodu sedmohradských kniežat, si v Čachticiach jednom zo svojich mnohých hradov a panstiev po celom Uhorsku spravili sídlo, ktorého povesť sa šírila ďaleko za hranice krajiny... Povesť pri ktorej tuhne krv v žilách hovorí o Alžbete Bátoriovej, bohatej šľachtičnej, ktorá na čachtickom hrade mučila a kántrila mladé ženy v snahe zachovať si unikajúcu mladosť, zachovať si večnú krásu...Krutý bol život, no i jeho koniec. Ficko, Ilona Jó a Dorota Sentéšová - pomocníci hradnej panej, boli odsúdení za svoje činy na upálenie zaživa. Osobitný súd palatína Juraj Thurzu v Bytči Alžbetu Bátoriovú v roku 1611 za umučenie viac ako 650 žien a dievčat odsúdil na doživotné väzenie v dolnom hradnom kaštieli.
Za stavovského povstania Františka Rákocziho bol hrad obliehaný a v roku 1708 vypálený.
Najstaršiemu jadru hradu dodnes dominuje päťhranná obranná veža, sú zreteľné fragmenty hradnej kaplnky, opevnenia dolného i horného hradu.
Kedysi nedobytná pevnosť sa taktiež pod ťarchou storočí zmenila na ruiny, ktorými vraj blúdia podľa strašnej povesti duše umučených dievčat a žien...
Dnes leží v ruinách ako nemý svedok čias svojho rozmachu, no i čias krutej panej Alžbety Bátoričky a svojho úpadku...
Históriu hradu, dobu Alžbety Bátoriovej i novšie dejiny mestečka môžeme vidieť v múzeu, ktoré sídli v Draškovičovskom kaštieli v Čachticiach.