Cestovné poriadky prímestskej autobusovej dopravy
V zmysle Zákona č.332/2023 Z. z. o verejnej osobnej doprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa pravidelná doprava uskutočňuje podľa cestovného poriadku.
Cestovný poriadok zostavuje dopravca samostatne pre každú linku. Ak pravidelnú dopravu na jednej linke prevádzkujú dvaja alebo viacerí dopravcovia, zostavujú jeden spoločný cestovný poriadok pre túto linku. V povolení na prevádzkovanie linky možno určiť alebo v zmluve o dopravných službách dohodnúť, že sa zostaví jeden cestovný poriadok aj vtedy, ak jeden dopravca alebo niekoľkí dopravcovia uskutočňujú pravidelnú dopravu na niekoľkých linkách, ktoré sú sčasti spoločné alebo na seba nadväzujú, križujú sa alebo inak spolu súvisia.
Cestovný poriadok a jeho zmeny schvaľuje príslušný správny orgán. Ak sa linka prevádzkuje na základe plánu dopravnej obslužnosti alebo zmluvy o dopravných službách, cestovný poriadok a jeho zmeny schvaľuje aj objednávateľ. Príslušný správny orgán a objednávateľ pri schvaľovaní cestovného poriadku dbajú o to, aby sa cestovný poriadok alebo jeho zmena čo najmenej dotkli plnenia záväzkov iných dopravcov v osobnej doprave a aby sa čo najlepšie využili dopravné kapacity s cieľom uspokojiť dopyt a požiadavky verejnosti na dopravné služby.
Na schválenie cestovného poriadku mestskej autobusovej linky alebo linky mestskej dráhovej dopravy v záujmovom území obce a zároveň nad rámec územného obvodu obce je nevyhnutný súhlas všetkých príslušných správnych orgánov v územných obvodoch na trase linky a súhlas miestne príslušného vyššieho územného celku.
Cestovný poriadok sa zostavuje spravidla na jeden rok. Ak sa po schválení cestovného poriadku alebo jeho zmeny podstatne zmenili rozhodujúce okolnosti, najmä plán dopravnej obslužnosti, zmluva o dopravných službách, cestovný poriadok nadväzného druhu dopravy, požiadavky obcí alebo verejnosti na dopravné služby alebo technický stav, priepustnosť ciest na trase linky, príslušný správny orgán môže nariadiť mimoriadnu zmenu cestovného poriadku. Príslušný správny orgán môže nariadiť mimoriadnu zmenu cestovného poriadku aj na základe podnetu objednávateľa.
Dopravca je povinný zverejniť cestovný poriadok a jeho zmenu v dostatočnom predstihu, najneskôr sedem dní pred začiatkom platnosti na svojom webovom sídle a na staniciach, zastávkach a prístaviskách najneskôr pred začiatkom platnosti, prípadne aj iným vhodným spôsobom, ak túto povinnosť v dohodnutom rozsahu nevykonáva organizátor; to sa nevzťahuje na mimoriadne udalosti v pravidelnej doprave. Dopravca je povinný zverejniť na svojom webovom sídle, v cestovnom poriadku a na staniciach aj označenie nástupišťa, z ktorého dopravný prostriedok odchádza; to neplatí, ak táto informácia nie je vopred známa. Na zastávkach je dopravca povinný zverejniť aktuálne informácie o dopravných službách.
Podrobnosti o obsahu cestovného poriadku a o postupe jeho zostavovania ustanovuje všeobecne záväzný právny predpis, a to vyhláška MDVRR SR č. 124/2012 Z. z. V zmysle uvedenej vyhlášky cestovný poriadok autobusovej linky v pravidelnej autobusovej doprave s výnimkou mestskej autobusovej dopravy obsahuje najmä tieto údaje:
- záhlavie s číslom autobusovej linky a s názvami východiskovej a cieľovej zastávky, prípadne s najdôležitejšou nácestnou zastávkou a s dátumom začiatku a konca platnosti cestovného poriadku,
- názov a adresu dopravcu a telefónne číslo dispečera alebo informátora,
- zoznam všetkých zastávok na autobusovej linke s uvedením tarifného čísla a tarifnej vzdialenosti od východiskovej zastávky a s vyznačením zastávok na znamenie alebo len na nastupovanie alebo len na vystupovanie,
- zoznam všetkých riadnych spojov s uvedením čísla každého spoja na autobusovej linke,
- čas odchodu každého spoja zo zastávky, a ak ide o prestupnú alebo cieľovú zastávku alebo o zastávku, na ktorej spoj stojí najmenej päť minút, aj čas príchodu na ňu,
- údaj o tom, či spoj premáva počas celej platnosti cestovného poriadku alebo v niektoré dni nepremáva,
- údaj o tom, kde možno kúpiť cestovný lístok a miestenku na miestenkový spoj,
- údaj o možnosti prestupu na inú autobusovú linku alebo na iný druh dopravy s údajom, či spoj zabezpečuje prípoj alebo čaká na prípoj,
- údaje o iných službách poskytovaných dopravcom v autobuse alebo na zastávkach alebo inými osobami na autobusových staniciach alebo zastávkach na autobusovej linke.
Podľa zákona NR SR č. 145/1995 Z. z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov, položky 79, písm. a), bod 3 a písm. e) sa za vydanie dopravnej licencie dopravcovi na vnútroštátnu pravidelnú autobusovú dopravu, ako aj za podanie každej žiadosti o schválenie cestovného poriadku alebo jeho zmeny vyberá správny po poplatok. Správny poplatok je potrebné uhradiť pred začatím konania vo veci, alebo naj základe výzvy správneho orgánu. Správny orgán môže na základe vzájomnosti od vybratia poplatku upustiť alebo sadzbu poplatku znížiť. V odôvodnených prípadoch, predovšetkým z hľadiska zabezpečenia zásad dopravnej politiky, môže správny orgán poplatok podľa tejto položky zvýšiť až na trojnásobok. Za dodatočne vydávanú licenciu (povolenie) môže správny orgán zvýšiť príslušnú sadzbu poplatku až na trojnásobok.
Cestovné poriadky železničnej dopravy
Na cestovný poriadok v železničnej doprave sa vzťahujú osobitné predpisy - § 44 zákona č. 513/2009 Z. z. o dráhach a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a § 81 až 85 vyhlášky Ministerstva dopravy Slovenskej republiky č. 351/2010 Z. z. o dopravnom poriadku dráh v znení neskorších predpisov.
Pripomienky k cestovným poriadkom železničnej dopravy je možné podať na webovej stránke dopravcu ZSSK, a. s. https://www.zssk.sk/zakaznicke-podania/
Pripomienky k cestovným poriadkom železničnej dopravy je možné zasielať aj poštou na adresu:
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.
Sekcia marketingu
Oddelenie obchodu
Rožňavská 1
832 72 Bratislava