Viac ako 50% skleníkových plynov je vyprodukovaných stavebným priemyslom, alebo priemyslom nadväzujúcim na stavebný. 11% z celkovej celosvetovej produkcie CO2 má pôvod v produkcii nových stavebných materiálov.
Možné je využitie materiálov v rôznych prírodných alebo recyklovaných formách:
- využitie dreva a výrobkov na báze dreva (drevostavby),
- použitie lomového kameňa,
- využitie ílov pre tesniace a izolačné účely,
- využitie slamených balíkov pre stavebné konštrukcie a pod.
Environmentálne efektívnymi materiálmi a technológiami sú také časti stavebných konštrukcií, ktoré plnia konštrukčnú funkciu a sú energeticky efektívne, napr. nosná slama. Slama plní funkciu konštrukčnú (nesie strechu a strop) a zároveň funkciu tepelnoizolačnú (znižuje náklady na vykurovanie).
Prečo je vhodné využívať prírodné materiály pri stavbe domov:
Naopak dobre do konštrukcie zabudovaná slama má pozitívnu CO2 bilanciu, nakoľko pri raste obilovín, sa CO2 do rastliny zabudováva. Okrem toho slama vytvára priaznivú mikroklímu priestoru.
V spojení s hlinenými omietkami sa vytvára priaznivá iónová mikroklíma, majúca:
- schopnosť pohlcovať škodlivé plyny a regulovať vzdušnú vlhkosť,
- dobrú tepelno-akumulačnú schopnosť (zrovnateľnú s minerálnou vatou, v závislosti od hrúbky a hustoty slamených balíkov),
- výbornú zvukovo-izolačnú vlastnosť.
Slama je veľmi lacný miestny materiál.
Jeho použitím podporujeme poľnohospodársky sektor a využijeme a zhodnotíme časť nepotrebného poľnohospodárskeho odpadu. Je s ňou ľahká manipulácia, stavba so slamou je veľmi rýchla. Je to organický materiál, preto ho možno po dožití stavby ľahko zlikvidovať.
Klimatizácia a klasické technické riešenia:
Klimatizácia zaisťuje vzduch v budovách bez fyzikálnych aj chemických nečistôt a mikróbov, ale na druhej strane zbaví vzduch v miestnosti aj o vzdušné ióny, ktoré sú prirodzenou súčasťou vzduchu a prispievajú k udržaniu psychického aj fyzického zdravia človeka. Tento nežiadúci stav je možné čiastočne korigovať modernými technickými riešeniami. Napr. pomocou ionizérov, alebo inteligentných okien, ktoré prepúšťajú kladné ióny.
Nedosiahne sa však komplexný a želaný efekt. Jednou z ciest k zlepšeniu iónovej mikroklímy priestoru v budovách je návrat k používaniu prírodných materiálov:
použitie hlinených mazanín, drevených podláh, hlinených a vápenných omietok, prírodných textílií a prírodných náterov.
Ďalšie informácie ohľadom prírodných stavebných materiálov nájdete napr. na webových stránkach:
https://www.veronica.cz/ekostavitelstvi-a-obnovitelne-zdroje-energie