Prečo je dôležité, aby sme používali „staré“ mobily, tablety, smartfóny a iné elektrospotrebiče?
Mobil váži v priemere 120 gramov. Na jeho výrobu sa však spotrebuje až 70 kg materiálov. Kým sa dostanú v podobe hotového zariadenia k užívateľovi, precestujú vzdialenosť zodpovedajúcu štyrom cestám okolo sveta.
Aké príbehy sa skrývajú za našimi novými smartfónmi?
Ťažba nerastných surovín, alebo krvavé nerasty
Elektronika sa zaraďuje medzi výrobky, ktoré spôsobujú najviac znečistenia. Nerastné suroviny používané na ich výrobu sa ťažia prevažne v rozvojových krajinách. Jednou z krajín, kde sa vyskytuje najviac minerálov, je Demokratická republika Kongo. Je to krajina, ktorá má 83,3 milióna obyvateľov a z nich ¾ žije pod hranicou chudoby. A to napriek tomu, že z hľadiska rozmanitosti a bohatstva prírodných zdrojov patrí medzi najbohatšie krajiny. Ide o suroviny ako je napr. kobalt, kolumbit, tantalit. Vysoký podiel na ťažbe týchto surovín vykonávajú deti do 6 rokov! Pričom ide o toxické rudy. Deti, ale aj dospelí zomierajú následkom zlých pracovných podmienok, ako je napr. zasypanie šachty, následkom hladu, chorôb, a zlého zaobchádzania.
10 – ročná vojna v Demokratickej republike Kongo sa tiež volala „koltánová vojna“, keďže jedným z hlavných dôvodov bol boj o získanie nálezísk nerastných surovín. Zisky z predaja slúžia často na podporu dlhodobých nepokojov v strednej Afrike. Napr. za menej ako 18 mesiacov zarobila armáda Rwandy na predaji koltánu 250 miliónov dolárov napriek tomu, že sa koltán v Rwande vôbec neťaží.
Viac informácií nájdete aj na stránkach:
Kongo: Ťažba koltanu v atmosfére teroru
Príbehy - nekupujte znovu nový telefón
Výroba malých elektrospotrebičov
Ako sa pracuje napr. v čínskej továrni na mobilné telefóny si môžete prečítať na tomto odkaze:
Čínske továrne ukrývajú smutné tajomstvá
Robotníci pracujú dlhé hodiny za nedostatočné mzdy a žijú v nevyhovujúcich podmienkach.
Odpad
Okrem uhlíkovej stopy je najväčším environmentálnym zaťažením v oblasti elektronického odpadu samotný produkt na konci svojej životnosti. V r. 2017 sa na Slovensku zrecyklovalo iba 36% elektroodpadu. Zvyšný odpad končí na skládkach komunálneho odpadu, na čiernych skládkach, alebo u priekupníkov. Množstvo elektronického odpadu z Európy, USA a Japonska sa nelegálne vyváža do menej rozvinutých ázijských a afrických krajín. Tu sa elektroodpad spracováva lacnejšie, sú tu menej prísne environmentálne zákony. Časti vyradených spotrebičov demontujú miestni pracovníci, ktorí sú takto vystavení nebezpečiu karcinogénnych látok, ako je ortuť, kadmium, olovo a pod. Pália napr. plastové káble tak, aby mohli z nich dostať cenný kov. Pálením káblov sa do ovzdušia dostávajú toxické chemikálie, ktoré ohrozujú nielen samotných pracovníkov, ale aj obyvateľov priľahlých častí.
V Agbogloshi pri meste Akkra v Ghane, sa nachádza najväčšia skládka elektronického odpadu na svete, kde žije a pracuje asi 6000 žien, mužov a detí.
Toto miesto nazývajú Sodoma. Každý rok tam nezákonne skončí asi 250-tisíc ton vyradených počítačov, smartfónov, klimatizácií a iných zariadení.
O tomto „smutnom“ mieste bol natočený dokument, ktorí autori natáčali 3 roky.
Dokument si môžete pozrieť TU: Pútavý dokument elektroodpad