Ako môžem ušetriť energiu?
- vypínanie stand-by režimu,
- volíme svetlé farby v byte (odrážajú viac svetla, než tmavé farby),
- na čítanie a ručné práce je vhodnejšie tzv. miestne osvetlenie, šetríme si tým zrak aj energiu,
- využívajme v max. miere denné svetlo, nebránime jeho prístupu nevhodnými záclonami a závesmi.
Kupujeme elektrospotrebiče s nízkou spotrebou energie (energetický štítok A, A+, A++)
- V noci zatiahnite okná závesmi, roletami alebo žalúziami. Toto opatrenie zamedzí úniku tepla.
- Pozor na to, aby ste záclonami a závesmi nezakrývali radiátory. Závesy a záclony by mali siahať len po parapetu.
- Vymeňte staré ventily na radiátoroch za termoregulačné. Ak ich vhodne nastavíte, za rok môžete ušetriť na teple až 15%.
- Ak budete dlhšie mimo domova, teplotu na regulátore znížte. Nechajte domov temperovať na asi 16 stupňov. Kúrenie v žiadnom prípade nevypínajte úplne. Chladné múry by ste potom vykurovali veľmi dlho.
- Jeden z 21 tipov ako šetriť teplo v domácnosti znie jednoducho – neprekurujte. Zvýšenie teploty o jeden stupeň znamená zároveň zvýšenie spotreby energie o 6%.
- Využite reguláciu tepla pomocou termostatu s časovým spínačom. Tento termostat zachytáva rozdiel medzi nastavenou teplotou a reálnou teplotou a vysiela signál do kotla, kedy sa má zapnúť a prikúriť vám.
- Reguláciu rozšírte podľa tepelných ziskov. To znamená, že môžete reguláciou obmedziť teplotu vykurovacej vody v istej časti domu. Použite zónovú reguláciu, a to pre tú časť domu, ktorá je na slnečnej strane.
- Staré netesniace okná a dvere vymeňte. Je to investícia, ktorá sa vám časom určite vráti. Správne osadené a odizolované okná vám pomôžu ušetriť až 25% energie.
- Na začiatku vykurovaciej sezóny odzvdušňujte radiátory. Rovnako to urobte aj vtedy, ak radiátory nie sú rovnomerne teplé alebo v nich počujete prúdiť vodu.
- Ak chcete pridať krb ako zdroj tepla, vyberte si kachľovú pec. Tá udrží zdravé teplo a je možné k nej pripojiť prieduchy.
- Dbajte o servisné prehliadky kotla, a to ideálne každý rok pred vykurovacou sezónou.
- Zateplite dom alebo bytovku či panelák, v ktorom bývate.
- Nahraďte plynový kotol kondenzačným v prípade, že máte zateplený dom a vymenené okná.
- Nainštalujte si úsporné pákové batérie, s ktorými skrátite čas nastavenia požadovanej teploty vody a môžete ušetriť až 30% energií. Vhodné sú aj perlátory, ktoré zmiešajú vodu so vzduchom, zvýšia rýchlosť jej prúdenia a znížia jej objem. Vďaka perlátorom môžete ušetriť až 20% vody.
- Vodu efektívne zohrejete aj slnečnými kolektormi. Ideálne je umiestniť ich na juh alebo juhozápad, pričom pre štvorčlennú domácnosť postačí kolektor s plocho 6 metrov štvorcových.
- V prípade, že sú miesta so spotrebou teplej vody vzdialené od zásobníka viac ako dva metre, malo by byť potrubie odizolované.
- Dôležitá je tiež správna veľkosť zásobníka vody. Ak bude zbytočne veľký, miniete veľa energie na ohrev vody. Orientačne treba počítať so spotrebou vody pre dospelého človeka v objeme 50 litrov, pre dieťa o polovicu menej.
- Vetrajte krátko a intenzívne. Vzduch sa tak vymení rýchlo a bez veľkých teplotných strát.
- Dôležitá je aj vlhkosť vzduchu. Tú by ste mali pre udržanie tepelnej pohody udžiavať okolo 50 až 65%.
- Tepelné čerpadlo využívajúce teplo z okolitého prostredia (zo zeme, vzduchu, podzemnej či povrchovej vody) je vhodné ako hlavný zdroj tepla. Obstarávacia cena je síce vysoká, avšak úspora nákladov na energie sa môže vyšplhať až k 80%.
- Ak chcete, aby bol váš dom energeticky pasívny alebo nízkoenergetický, návratnosť vašich investícií bude zhruba 10 až 15 rokov. Nízky odber energií však budete mať zabezpečený na minimálne dvakrát tak dlho.
Užitočné linky:
https://urobsisam.zoznam.sk/dom/vykurovanie/tri-tipy-na-ekologicke-vykurovanie-pre-rodinne-domy
https://www.sse.sk/aktuality/7-jednoduchych-sposobov-na-kazdodenne-setrenie?page_id=8543