Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Fauna- živočíchy

Ide tiež o súbor živočíchov, ktorý tvorí určitý región, krajinu alebo geografickú jednotku.

Faunu možno rozdeliť na voľne žijúce divé živočíchy a domáce živočíchy.

Vymieranie fauny je prirodzené z hľadiska evolúcie a to bez pričinenia človeka. Človek a jeho činnosti však spôsobujú tak razantné zmeny životného prostredia, na ktoré sa živočíchy nedokážu adaptovať, čo spôsobuje ich urýchlene vyhynutie.

Ide o zmeny ktoré úplne ničia prirodzené biotopy živočíchov (klčovanie pralesov, regulácie riek, vysušovanie močiarov, pestovanie rozsiahlych monokultúr a podobne), lov zvery a pytliactvo, ale aj činnosti spôsobujúce zmeny klímy, ktoré majú následne dopad na živočíchy.

Z dôvodu rýchleho úbytku druhov patrí druhová ochrana medzi priority.

Ochranu druhov riešia legislatívne rámce a štátne, svetové a neziskové organizácie. Ochrana živočíchov sa na Slovensku zabezpečuje pomocou ochrany a managementu druhov.

Na Slovensku je zriadená sieť 27-ich záchranných zariadení pre choré, zranené, poškodené alebo uhynuté chránené druhy živočíchov (hendikepované živočíchy), pričom 20 zariadení je štátnych a 7 súkromných.

Štátna ochrana prírody SR zabezpečuje starostlivosť o choré, zranené alebo poškodené chránené druhy živočíchov prostredníctvom prevádzkovania sústavy záchranných zariadení (14 chovných a 4 rehabilitačné stanice), zabezpečuje odber a prevoz nahlásených hendikepovaných živočíchov, uhrádza výdavky spojené so starostlivosťou, prijíma oznámenia o nájdených chránených živočíchoch, určuje nakladanie s nimi, vedie evidenciu v zmysle platných právnych predpisov.

Chránené živočíchy Druhy európskeho významu a druhy národného významu sú ustanovené za chránené živočíchy vyhláškou MŽP SR č. 24/2003 Z.z. (ďalej len „vyhláška“) a zákonom č. 543/2002 Z.z. (ďalej len „zákon“).

Za chránené živočíchy sa považujú aj živočíchy, ak najmenej jeden z ich rodičov je chráneným živočíchom podľa vyhlášky alebo je chránený podľa § 33 ods. 3 zákona okrem poľovnej zveri (§ 33 ods. 4 zákona). Za chránené živočíchy sa podľa zákona považujú aj všetky druhy voľne žijúcich vtákov prirodzene sa vyskytujúcich na európskom území členských štátov Európskeho spoločenstva (§ 33 ods. 3 zákona).

Zoznam chránených živočíchov a ich spoločenskú hodnotu nájdete na :

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/prilohy/SK/ZZ/2021/170/ vyhlasene_znenie_5311307-2.pdf

Čo robiť ak nájdem zraneného živočícha? Ochrana živočíchov je zabezpečená prostredníctvom zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov, t.z. akákoľvek manipulácia s chráneným živočíchom je zakázaná. Pričom za jedinca chráneného živočícha sa považuje nielen celý jedinec, ale aj jeho časť, napr. perie, vajcia, kosti. Všetky voľne žijúce druhy vtákov sú chránenými druhmi živočíchov, okrem holuba domáceho. V prípade nálezu chráneného živočícha u ktorého máme podozrenie že je zranený, uhynutý, po prípade potrebuje pomoc, kontaktujeme linku 112, po prípade jedno zo záchranných zariadení: http://www.sopsr.sk/web/?cl=57.

Operátor tiesňovej linky po našom oznámení kontaktuje záchranné zariadenie, ktoré zabezpečí výjazd pracovníkov k ohlásenému živočíchovi.

V rámci územia Trenčianskeho samosprávneho kraja pôsobia nasledujúce záchranné zariadenia:

• Správa CHKO Biele Karpaty, Trenčianska ul. 31, 914 41 Nemšová, Pohotovosť: t.č. 0911 011 381, riaditeľka: Mgr. Sylva Mertanová

• Chovná stanica - Občianske združenie Priatelia prírody, Myjavská 542, 906 13 Brezová pod Bradlom, t.č. 0911 485 206, Jiří Hološka

• Chovná stanica - Spoločnosť na záchranu zranených a osirelých voľne žijúcich zvierat - Havran, Ratnovce 307, 922 31 Ratnovce, spolocnost.havran@gmail.com

• Chovná stanica pri Správe CHKO Strážovské vrchy, Orlové 189, 017 01 Považská Bystrica, Pohotovosť: t.č. 0911 485 253, riaditeľ: Mgr. Karol Pepich

• Rehabilitačná stanica pri Správe CHKO Ponitrie a CHKO Dunajské luhy, Drážovská 14, 949 01 Nitra, Pohotovosť: t.č. 0911 485 274, riaditeľ: Ing. Radimír Siklienka, PhD

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK