Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
  • Hlavná stránka
  • Mapa stránok
  • Otázky a odpovede
  • Kontakt

Zranené živočíchy

Zranené živočíchy

 Čo s mláďaťom, poranenými a vyčerpanými zvieratkami?

Túto otázku si každoročne kladú v jarnom období ľudia, ktorí v mestskom parku nájdu na zemi bezbranné mláďatko, či už lastovičky, holuba, sovy či iného operenca, alebo v lese srnku, prípadne iného cicavca napríklad dravca – medveďa, líšku, nebodaj vlka.

Preto sa Vám v niekoľkých bodoch pokúsime poradiť ako postupovať:

vtáctvo v mestských parkoch vypadnuté z hniezd prípadne vyletené po 1. krát z hniezda:

  1. Rada: Nikdy neberte mláďa domov!!!
  2. Rada: Poobzerajte sa po okolí, či sa tam nenachádza hniezdo, z ktorého mohli mláďatá vypadnúť. Hniezdo môže byť aj v dutine stromu. Ak hniezdo nájdete, mláďatá doň opatrne vložte, rodičia vtáčkov budú určite hľadať svoje potomstvo a budú sa ozývať hlasom svojím deťom.
  3. Rada: Ak hniezdo nenájdete, vložte ho do krabice a vyložte s krabicou na strom, kde je menšia pravdepodobnosť, že ich nájde predátor – napr. mačka.
  4. Rada: Ak máte čas, nerušene z diaľky pozorujte, či si ich starostliví rodičia našli. Je to všetko, čo môžete pre vtáčky spraviť.
  5. Rada: V prípade, že nájdete mláďa sovy, ktoré má už na sebe páperie a nachádza sa v blízkosti kostola, je možné, že sa mláďa učí lietať, ale späť do veže kostola sa už nevládalo vrátiť. V takom prípade buď zavoláte na Správu CHKO (Biele Karpaty, Strážovské vrchy, Kysuce, Malé Karpaty, Záhorie alebo Ponitrie), ktorá má pôsobnosť v mieste nálezu zvieraťa a mláďa prenecháte kompetentným osobám, ktoré sa o mláďa postarajú. Alebo poprosíte kostolníka, aby vám umožnil vrátiť mláďa späť do veže. Možno tam bude aj jeho súrodenec, a budete si istý, že mláďa pochádza práve odtiaľ.

mláďatká v lese, na poli či lúke:

  1. Rada: Nikdy neberte mláďa domov!!!
  2. Rada: Poobzerajte sa po okolí, či sa v blízkosti nenachádzajú rodičia, ktorí Vás tajne sledujú. Potichu odíďte z blízkosti mláďaťa a z diaľky ho pozorujte.
  3. Rada: Ak je to medvieďa, utekajte čo najďalej!!! A dúfajte, že Vás medvedica ešte nezbadala.
  4. Rada: Ak zistíte, že sa dlhší čas (5 – 8 hodín) rodičia nevracajú k mláďaťu, alebo ste si istý, že rodičia zahynuli, v tomto prípade bude potrebné mláďa zobrať do tepla, aby nezostalo cez noc podchladené.
  5. Rada: Nedotýkajte sa mláďaťa holými rukami, aby nenapáchlo ľudským pachom, uložte ho do krabice alebo debničky. Buďte v styku s mláďaťom čo najmenej, aby nebolo v strese. Ihneď volajte Správu CHKO (Biele Karpaty, Strážovské vrchy, Kysuce, Malé Karpaty, Záhorie alebo Ponitrie), ktorá má pôsobnosť v mieste nálezu. Pamätajte si miesto, odkiaľ ste ho brali.

Čo robiť ak nájdete zviera, ktoré je poranené alebo vyčerpané:

  1. Rada: kontaktujte Správu CHKO, ktorá má v mieste Vášho bydliska pôsobnosť. V TSK sa nachádza 5 Správ CHKO (Biele Karpaty, Strážovské vrchy, Kysuce, Malé Karpaty, Záhorie, Ponitrie).
  2. Rada: ak je to väčšie zviera napr. vlk, medveď a pod. pamätajte, že môže byť veľmi nebezpečné a bude sa brániť, takže sa v žiadnom prípade nevystavujte zbytočnému riziku a radšej sa ihneď premiestnite na bezpečnú vzdialenosť.
  3. Rada: pri manipulácii s poraneným živočíchom používajte ochranné rukavice, aby ste chránili seba.
  4. Rada: vyčerpané menšie zviera (napr. vtáky, cicavce vo veľkosti kuny) opatrne dajte do debničky, prípadne do kartónovej krabice, zabezpečte zvieraťu pokoj, teplo. Prípadne mu poskytnite malé množstvo!!! tekutiny – stačí rozpustenú cukrovú vodu.
  5. Rada: Ak vidíte povrchové krvácajúce zranenie, pokúste sa obmedziť krvácanie, prípadne ho vezmite k zverolekárovi.

Prikrmovanie:

  • v prípade príliš apatických a dlhodobo vysilených jedincov sa kŕmenie neodporúča. Takýto jedinec nemá dostatok tekutín a energie, aby potravu strávil a zvyčajne po nakŕmení uhynie
  • ak je jedinec vitálnejší a odborník nemôže okamžite živočícha vyzdvihnúť, telefonicky s ním prekonzultujte druh potravy a možný spôsob jej podania. V zásade však platí, že dravcom a sovám( orol skalný, jastrab lesný, myšiak lesný, sokol myšiar – známy aj ako pustovka, alebo poštolka, výr skalný, sova lesná a podobne) podávame výlučne surové mäso – hydinu, holubie mäso, hovädzinu – nikdy nie bravčovinu, alebo príliš studené, či tepelne upravené mäso.

Mapu jednotlivých Správ CHKO v TSK nájdete na Statna ochrana prirody SR

V ponuke v okne naľavo zakliknete Pôsobnosť ŠOP a ukážu sa Vám hranice jednotlivých Chránených krajinných oblasti.

Pohotovostné telefónne čísla pre hlásenie živočíchov na jednotlivé Správy CHKO v TSK:

CHKO Biele Karpaty – 0911 011 381

CHKO Strážovské vrchy – 0903 298 127

CHKO Kysuce – 0911 062 363

CHKO Malé Karpaty – 0911 011 384

CHKO Záhorie – 0903 298 338

CHKO Ponitrie – 0911 485 274

Prípadne sa obráťte na tel. číslo. 112 a budete prepojený na príslušnú stanicu podľa kompetenčných území

Záchranné stanice a rehabilitačné stanice:

Mapa územnej pôsobnosti – chovné a rehabilitačné stanice a kontaktné informácie:

Chovné a rehabilitačné stanice TU

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK