Preskočiť navigáciu Prejsť na hlavné menu Prejsť na bočné menu Prejsť na dolné menu
Trenčiansky samosprávny kraj
Otočte mobil pre plnohodnotnú verziu webu

Povedzme dobe plastovej NIE!

Plasty by nespôsobili toľko problémov, keby väčšina z nich nebola predurčená na to, aby sa stala rýchlo odpadom. Každý človek je spotrebiteľom plastov a zároveň producentom plastových odpadov. Záleží len na nás koľko plastového odpadu vytvoríme a čo sa s ním stane. Aj ako jednotlivci môžeme prispieť k riešeniu problému s plastami a k ochrane životného prostredia. Viac sa dočítate tu: http://www.nulaodpadu.sk/bez-plastu#top a http://www.nulaodpadu.sk/povedzme-nie-plastovym-taskam

Plastový odpad v prírode ohrozuje zdravie živočíchov

Je prakticky nemožné presne vyčísliť koľko plastového odpadu končí vo voľnej prírode. S odpadmi sa stretávame všade, v lesoch, na lúkach, v riekach, v oceánoch a veľká časť z nich sú práve plasty. Až 80 % všetkého odpadu v moriach tvoria práve plasty. Odhaduje sa, že sa ich do oceánov každý rok dostane viac ako 8 miliónov ton. To  je ako keby sa do mora každú minútu vyklopilo plné nákladné vozidlo  plastového odpadu.

Zdroj:https://www.foe.ie/takeaction/break-free-from-plastic/

Plastové kusy odpadu predstavujú nebezpečenstvo pre živočíchy, nakoľko sa na nich môžu zraniť, alebo si ich môžu zameniť s potravou, čo spôsobuje zadusenie alebo vyhladovanie, pretože ich žalúdky sú naplnené plastom. Plastový odpad zabíja každý rok až milión morských vtákov, 100 tisíc morských cicavcov, morských korytnačiek a nespočetné množstvo rýb.

Plasty sa v prírode vplyvom slnečného žiarenia, vlhkosti a mechanického pôsobenia rozpadajú na mikroplasty - miniatúrne plastové častice s priemerom do 5 mm, ktoré sú v súčasnosti veľmi vážnym environmentálnym problémom. Sú prítomné vo vode, vzduchu, v pôde a boli objavené aj v niektorých potravináchnulaodpadu.sk/mikroplasty-okolo-nas-i-v-nas

Mikroplasty sa stávajú súčasťou nášho života. Ako? Viac sa dočítate tu: nulaodpadu.sk/mikroplasty-okolo-nas-i-v-nas a nulaodpadu.sk/zdroje-mikroplastov

Ako správne vytriediť plasty sa dočítate tu: nulaodpadu.sk/ake-plasty-pouzivame

Čo môžeme urobiť pre svoje zdravie a prírodu? 

  • Snažme sa vyhýbať plastom, ak existuje alternatíva, uprednostňujme výrobky z iných materiálov.
  • Nekupujme výrobky z PVC a z plastov, ktoré nemajú označenie.

  • Nezohrievajme potraviny v plastových nádobách a nenalievajme horúce nápoje do plastových nádob.

  • Vyhýbajme sa jednorazovým plastovým obalom, ale aj jednorazovým obalom z iných materiálov.

  • Neoobjednávajme si dovoz varených jedál v bežných plastových obaloch, ani v tzv. „ekoobaloch“ (aj súčasné bioplasty môžu byť škodlivé).

  • Nekupujme plastové hračky.

  • Nekupujme fľaše, ktoré sú potiahnuté  PVC fóliou, pretože znemožňuje recykláciu.

  • Vyhýbajme sa plastovým obalom, ktoré sú kombinované s iným materiálom a obalom s označením 7 (other). Väčšina z nich sa nedá recyklovať a často ani nevieme z akého druhu plastu bol obal s týmto označením vyrobený.

  • Trieďme plasty pre recykláciu.

  • Nevyhadzujme plasty do prostredia. Ak nájdeme v prírode alebo na ulici plast, vezmime ho a vhoďme do príslušnej nádoby na triedený zber. Zabránime tak ich rozkladu na mikroplasty.

  • Nespaľujme plasty v peci, v krbe alebo na záhrade. Spaľovaním plastov sa do ovzdušia uvoľňujú škodlivé látky ako napr. ťažké kovy, oxid uhoľnatý a ftaláty.

Zadajte Váš email
a my Vám budeme zasielať informácie o aktualitách z TSK