Jem čerstvo, zdravo, chutne a bez plytvania!
- pomáhame obmedziť zbytočnú prepravu a používanie energie
- znižujeme emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú klimatické zmeny
- pomáhame zachovať biodiverzitu
Prečo by sme mali jesť sezónne potraviny? A aké sú to tie sezónne potraviny?
Dôvodov, prečo by sme sa mali zamerať na sezónne potraviny pri nákupe a pri príprave jedla je hneď niekoľko.
Z hľadiska ľudského zdravia a samozrejme aj z hľadiska ochrany životného prostredia. Pri nákupoch vo veľkých obchodných sieťach často nepremýšľame nad tým, prečo kedykoľvek v roku, v každom dni v týždni a kedykoľvek počas dňa máme k dispozícii široký výber zeleniny a ovocia a to v maximálne možnej miere. Pokiaľ nakupujeme a jeme zeleninu a ovocie iba zo supermarketu, zanechajme ilúziu zdravého životného štýlu.
Moderné agrotechnické postupy prostredníctvom ktorých môžeme mať k dispozícii nekonečné množstvo potravín aj mimo sezóny spôsobujú, že dostávane na stôl potraviny vypestované v umelých podmienkach. Môžu obsahovať nezdravé zvyšky hnojív, pesticídov, stimulátory rastu a pod. Aký je negatívny dopad vysokej spotreby mimo sezónnych plodín mimo sezónu na životné prostredie? Dovoz potravín z veľkej diaľky. O tzv. potravinových míľach sa dočítate na našej webovej stránke:
potravinove mile: Potravinové míle.
Z toho vyplýva vysoká spotreba pohonných hmôt a produkcia skleníkových plynov do ovzdušia a s tým súvisiaca zmena klímy. Oveľa viac skleníkových plynov z potravinového reťazca pochádza z produkcie potravín napr. v skleníkoch, alebo fóliovníkoch, zo spracovania, distribúcie a ich skladovania. V oblasti neďaleko španielskeho mesta Almeria je najväčšia koncentrácia skleníkov na svete.
Tieto skleníky zaberajú územie 26 000 hektárov (rovná sa veľkosti ostrova Malta). Túto oblasť nazývajú miestni “more plastov”.
Pracuje tu množstvo legálnych a nelegálnych migrantov v podmienkach, ktoré nerešpektujú ľudskú dôstojnosť.
Ďalším negatívnym javom je používanie postrekov pre zabezpečenie dostatočnej trvanlivosti potravín – aby „prežili“ cestu a vydržali dlhodobé skladovanie. A samozrejme z toho vyplývajúce negatívne javy na miestnu ekonomiku a na miestnych poľnohospodárov. Potraviny, ktoré sa pestujú u nás, na Slovensku a ktoré práve dorástli a dozreli majú väčší obsah výživných látok ako plodiny, ktoré sú dovezené z veľkých diaľok, sú vypestované v skleníkoch a fóliovníkoch, prípadne v hydropónii.
Výhody sezónnych potravín. Prečo by sme mal investovať skôr do zeleniny z trhu než do zeleniny v super a hypermarketoch?
Sezónne ovocie a zelenina sú výborné, pretože majú viac živín, viac voňajú aj chutia. Pre naše telo sú najprínosnejšie práve vo svoje sezóne. Miestne = čerstvé. Ovocie a zelenina sa zberajú, keď sú dozreté a teda plné chuti, nedozrievajú cestou na pult do predajne. Obvykle sú oveľa menej chemicky ošetrené a v prípade kúpi od miestneho farmára nemusia byť chemicky ošetrené vôbec. Miestni farmári mnohokrát ponúkajú bezkonkurenčnú kvalitu.
Svoju úrodu však často nemôžu označiť, že sú v biokvalite, nakoľko taký certifikát si mnoho drobných pestovateľov nemôže dovodiť. To však neznamená, že ich potraviny nie sú ekologické. Komunikujme s miestnymi farmármi a pestovateľmi a spoznajme proces pestovania produktov, ktoré konzumujeme. V prípade, že si kúpime domácu, alebo lokálnu potravinu, môžeme výhody a pozitívne vplyvy na životné prostredie zosumarizovať nasledovne:
• Znížime náklady na transport a balenie tovaru (ak si potravinu kúpime u miestneho farmára, môžeme nakupovať úplne bezobalovo)
• Eliminujeme negatívne vplyvy na životné prostredie – emisie z dopravy, postreky nutné z dôvodu dlhej prepravy, odpady z obalov – tácky, fólie a pod.
• Vynecháme obchodné medzičlánky, ktoré vykupujú plodiny od pestovateľov často za veľmi nízke ceny • Podporíme regionálny rozvoj a zvýšime mieru sebestačnosti regiónu
• Znížime mieru nezamestnanosti v poľnohospodárstve
• Podporíme potravinovú sebestačnosť štátu A ako zistíme, či zelenina a ovocie ponúkaná na miestnom trhu je skutočne miestna a nie je dovezená zo zahraničia a z veľkoskladov?
Na mnohých internetových stránkach môžeme nájsť sezónne kalendáre ovocia a zeleniny. Vytlačte si takýto kalendár, dajte na svoju chladničku a pred odchodom na nákup nazrite do neho. Podľa kalendára zistíte, ktoré ovocie a zeleninu môžete reálne kúpiť od slovenských pestovateľov a teda aj čerstvú.
Sezónny kalendár – ktoré, domáce (lokálne) potraviny je možné u nás dopestovať a skladovať a teda vlastne aj jesť, nájdete TU:
Sezónny kalendár ovocia a zeleniny